Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Chcą odebrać prezydentowi Dudzie tytuł naukowy

Podziel się

Prezydent Duda już wcześniej otrzymał pouczenie od Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.

duda
duda (PAP, Jacek Turczyk)
bETFbpaZ

Wkrótce do Senatu UJ ma trafić petycja od internautów. Pismo zawierać będzie apel o odebranie prezydentowi stopnia doktora nauk prawnych. Ten radykalny krok spowodowany został podpisaniem przez Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucji oraz zaprzysiężeniem pięciu nowych sędziów - donosi niezależna.pl.

W związku z nieustającym łamaniem postanowień konstytucji RP przez sprawującego urząd Prezydenta RP pana Andrzeja Dudę, pracownika Uniwersytetu Jagiellońskiego, legitymującego się tytułem doktora nauk prawnych nadanym przez tę uczelnię. Wzywamy Senat uczelni do odebrania mu tego tytułu, aby nie mógł nim legitymizować swoich bezprawnych poczynań - tak brzmi uzasadnienie zawarte w petycji.

Wcześniej atak na prezydenta chciał przypuścić także Uniwersytet Warszawski. Rada Wydziału Prawa i Administracji UW głosowała nad przyjęciem uchwały związanej z zaangażowaniem Dudy w spór wokół Trybunału Konstytucyjnego. Uchwała miała być jednak zbyt kontrowersyjna, w związku z czym została odrzucona. Przyjął ją jednak Uniwersytet Jagielloński, stwierdzając, że:

bETFbpbb

Podpisana przez Pana Prezydenta ustawa z dnia 19 listopada 2015 r. o zmianie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym nie daje się pogodzić z zasadą demokratycznego państwa prawnego, naruszając wymogi nieusuwalności sędziów, legalizmu i niedziałania prawa wstecz [...] podważa zaufanie do Trybunału Konstytucyjnego, pozbawiając Państwo Polskie podstawowej instytucji ochrony praw fundamentalnych.

Polskie uczelnie wyższe mają możliwość odebrania absolwentowi tytułu naukowego w określonych przypadkach.

bETFbpbC
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić