aktualizacja 

Chiny na Marsie już w 2020 roku?

Po Księżycu czas na Czerwoną Planetę

Chiny na Marsie już w 2020 roku?
(East News)

* Chińska państwowa agencja prasowa Xinhua poinformowała, że w 2020 r. Państwo Środka planuje wysłać łazik na Czerwoną Planetę.* Na targach China International Industry Fair (CIIF), odbywających się w Szanghaju, zaprezentowano model pojazdu w skali 1:3. Zwiedzającym pokazano, w jaki sposób sonda dotrze na Marsa i jak będzie wyglądać jej praca na powierzchni.

Zadaniem sondy będzie przeprowadzenie dokładnych badań teledetekcyjnych oraz lądowanie na planecie. Eksperci twierdzą, że głównym wyzwaniem dla chińskich naukowców to utrzymanie komunikacji z sondą, co nie jest łatwe, ponieważ odległość między dwoma planetami wpływa na siłę sygnału. Mowa o dystansie wynoszącym 400 milionów kilometrów. Potrzeba aż 40 minut na nawiązanie kontaktu z łazikiem przez obsługę naziemną.

Chiny wysłały swój pierwszy bezzałogowy próbnik na Księżyc dwa lata temu w ramach misji Chang'e-3. W 2017 roku rozpocznie się trzeci etap księżycowej eksploracji z zamiarem wylądowania na powierzchni i powrotu z próbkami gleby.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić