Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Jan Muller
|
aktualizacja

Co trzeci kierowca w Polsce jest gotów prowadzić po pijanemu

29
Podziel się:

Ludzie masowo przyznają się do nieodpowiedzialnego zachowania.

Co trzeci kierowca w Polsce jest gotów prowadzić po pijanemu
(PAP/Darek Delmanowicz)

Co trzeci kierowca w Polsce przyznał, że mógł (świadomie lub nieświadomie) prowadzić mając we krwi powyżej 0,2 promila alkoholu. Tego, że Polacy błędnie szacują czas potrzebny do wytrzeźwienia dowodzą wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie firmy AlcoSense Laboratories.

Najczęściej do takiej sytuacji przyznawali się kierowcy z województwa opolskiego (43 proc.), zaś najrzadziej kierowcy z województwa zachodniopomorskiego. Jednak wciąż 1 na 10 zachodniopomorskich kierowców przyznaje się do tego typu doświadczenia - donosi "Gazeta Pomorska".

Ktoś pił wieczorem, wsiada za kierownicę rano i myśli, że wszystko jest w normie. Tak najczęściej dochodzi do zjawiska tzw. nieświadomej nietrzeźwości. Człowiek czuje się w porządku, ale gdyby "dmuchnął w balonik", policja mogłaby mu zabrać prawo jazdy. Bardzo źle w tym badaniu wypadają młodzi kierowcy (do 2 lat stażu). Oni najczęściej tłumaczą, że ewentualna nietrzeźwość nie jest dla nich powodem do zmartwienia. Rozgrzeszają się mówiąc, że nie było innego kierowcy, który mógłby ich podwieźć albo, że droga była dość krótka.

Przeciętna osoba po wypiciu pięciu piw (półlitrowych z 5 proc. zawartością alkoholu) pomiędzy godz. 21.00 a 23.00, będzie całkowicie trzeźwa dopiero po godz. 10.00 rano następnego dnia. Tymczasem ponad 30 proc. kierowców biorących udział w badaniu zadeklarowało, że byłoby gotowe prowadzić pojazd przed 10:00, przedwcześnie zakładając swoją trzeźwość. Ponad 1/5 zdecydowałoby się kierować samochodem nawet przed godz. 9, tzn. przy niemal pewnej nietrzeźwości - dodaje dziennik.

Dwie godziny od wypicia pół litra piwa o "mocy" 5 proc. człowiek przeciętnej wagi nadal będzie zbyt pijany, by prowadzić. Tymczasem w tym samym badaniu 1/3 zadeklarowała, że ruszyłaby po takim czasie w trasę. Niestety, aż 35 proc. ankietowanych gotowych jest jechać jako pasażer z kierowcą, który chwilę wcześniej wypił piwo. Jedynie 14 proc. zapytanych używa alkomatu (własnego lub użyczonego przez policję) gdy dzień wcześniej

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(29)
pithorr
4 lata temu
Pijany po jednym piwie???
janek
4 lata temu
inni abstyneci jak posłowie policjanci i inni oni trzeźwi jezdza
Jamacz
4 lata temu
Po trzeźwemu to każdy głupi pojedzie.
Jan kowalski
4 lata temu
Konfiskowac samochody za samo przyzwolenie i po problemie. Niedorozwinięci umysłowo nie powinni jeździć.
plplpl
4 lata temu
Powinniśmy mieć tak jak w cywilizowanym świecie 0,5 i po kłopocie. Osoba mająca 0,2 promila jest całkowicie trzeźwa i wszyscy dobrze o tym wiedzą. Ale za przekroczenie 0,5 kara powinna być bardzo dotkliwa. Niemcy mają 0,5 i nie szaleją z jazdą po alkoholu ale jak wybieram się na grilla lub na obiad i wypiję piwo lub lampkę wina czy też drinka to spokojnie wracam do domu bo nie jestem pijany - Niemcy to wiedzą i nie przeginają - można ? - można - tylko trzeba mądrze.
bu
4 lata temu
wypić 5 piw w 2h to trochę dużo 25 min na piwko hm... a gdyby ten czas rozciągnąć np. 18-22 to jak sytuacja wygląda można jechać rano o 8 ?? ?
m4ght
4 lata temu
Bzdury. Miałem alkomat. Po wypiciu jednego piwa można prowadzić po godzinie. Stężenie alkoholu wynosi między 0,3, a 0,4. Młodemu organizmowi może schodzić do 0,5 promila na godzinę. Mi schodzi 0,3. Któregoś razu chlałem wódkę do drugiej. Skończyłem z wynikiem 1,73 na moim alkomacie. O 13 badałem się na skalibrowanym alkomacie na policji i miałem 0,00. Co Wy na to?
oli
4 lata temu
Pijany po jednym piwie to był redaktor :P
kojsin
4 lata temu
Maciorka........... i po kłopocie
928
4 lata temu
Pooproszę mi wytłumaczyć.......... jak tu niee pić w tym pięknym kraju? Po prostu........ muszę się napić.
Ptynio
4 lata temu
Prowadzenie pod wpływem nie ma żadnego negatywnego wpływu na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Nie dajcie się tej kłamliwej propagandzie.
Kowal
4 lata temu
W Anglii , na Malcie jest limit 0.8 , w Finlandii kara więzienia jest zagrożone prowadzenie powyżej 1,2 promila, w Niemczech prawo jazdy za jazdę pod wpływem odbiera się na 30dni, a kontrolę praktycznie nie istnieją, tylko w pl jest jakaś nagonka niezrozumiała
pitu pitu
4 lata temu
W Polsce są dziwne normy, jak średnia krajowa. Zróbcie jak w Europie, zniknie pijaństwo w Polsce.
Guest
4 lata temu
Polacy to alkoholicy co to tu się dziwić.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić