o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
aktualizacja

Czarny scenariusz dla Polski. Grozi nam katastrofa demograficzna?

145
Podziel się

W Polsce mieszka obecnie ponad 38 milionów obywateli, ale prawdopodobnie niedługo się to zmieni. Do końca XXI wieku populacja naszego kraju może bowiem drastycznie zmaleć.

Czarny scenariusz dla Polski. Grozi nam katastrofa demograficzna?
(publicdomainpictures.net)
bDTItHFN

Według najnowszych prognoz jeszcze w tym stuleciu liczba ludności w Polsce spadnie do zaledwie 12 milionów. Jak informuje "Dziennik Polski", te niepokojące dane Banku Światowego potwierdza GUS, według którego z roku na rok liczba zgonów będzie coraz bardziej przewyższać liczbę narodzin. Jeśli ten czarny scenariusz się sprawdzi, Polsce grozi nie tylko katastrofa demograficzna, ale również gospodarcza.

Już w połowie XXI wieku w Polsce będzie mieszkać od 21 do 33 milionów obywateli. Rozbieżności w szacunkach specjalistów wynikają ze zróżnicowanych przewidywań, co do migracji oraz skali dzietności. Współczynnik dzietności w Polsce jest jednym z najniższych na świecie - wynosi 1,3, co oznacza, że na jedną Polkę w wieku rozrodczym przypada 1,3 dziecka. Zastępowalność pokoleń występuje przy liczbie nie mniejszej niż 2,1.

Z punktu widzenia interesów państwa i społeczeństwa polskiego, nie ma ważniejszej sprawy, niż demografia. Nie można jednak przesądzać, czy rzeczywiście czeka nas otchłań demograficzna - cytuje wypowiedź profesora Józefa Pociechy z Katedry Statystyki Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie "Dziennik Polski". >

bDTItHFP

Autor: Beata Kruk

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

bDTItHGq
KOMENTARZE
(145)
dark
5 lata temu
A ja się dziwię że wszyscy inni się dziwią ,że tak się dzieje. Państwo sprzedane ; sklepy,zakłady ,tysiące firm od agd,elektroniki po maszynowy i spożywczy,chemiczny ,stoczniowy,przemysł cały ,banki,gazety,telewizja,wszystko co się dało,sprzedane w obce ręce a co się nie dało zostało rozgrabione i zniszczone.Głupota,nepotyzm i zamordyzm rządzących i dbających o swoje i tylko swoje interesy ,wypłaty i wynagrodzenia w stylu Białorusi,Rumunii,Bangladeszu i Chin,choć Chiny już nas prześcigają w zarobkach,oczekiwania pracodawców wobec swoich niewolników jak za wypłatę przynajmniej 5000pln.przy wypłacie poniżej 2000pln.Ludzie którzy najciężej pracują najczęściej fizycznie zarabiają najmniej i często tylko tyle że nie potrafią się utrzymać i zaspokoić podstawowe potrzeby swoje i swoich dzieci.Typowe życie niewolnika i walka rodziny o przetrwanie i włożenie coś do gara na następny dzień, i zapomnieć o wypoczynku po roku pracy (wakacje czy urlop )nie wspomnę o kinie,wyjeździe czy pasji ...
dasd
5 lata temu
Chore państwo z chorym systemem to i ludzi ubywa. Co w tym dziwnego? Gdyby nie wszechobecne złodziejstwo i kombinatorstwo, szczególnie na wiejskiej, to Polska by się dobrze rozwiała, a wszyscy wiemy co tam się wyprawia i jak wygląda sytuacja w Polsce.
agis
5 lata temu
Większość z nas chce godnie żyć. Uczciwie pracujemy, zarabiamy, odprowadzamy podatki. Gdyby każdy obywatel zarobił tyle żeby było go stać na utrzymanie samochodu średniej klasy, zapłatę raty kredytu za mieszkanie, utrzymanie dwójki dzieci i porządne wakacje raz w roku to 75% społeczeństwa byłaby zadowolona. Osobiście pracuje na dwa etaty i niestety nie stać mnie na połowę wymienionych rzeczy. Komentarze w stylu inni mają gorzej nie są dla mnie pocieszeniem. Jestem uczciwym obywatelem i chce mieć normalne życie. W chwili obecnej wyjście do kina, teatru czy porządnej restauracji staje się luksusem.
bDTItHGr
RYCH
5 lata temu
Jak można pisać , że w Polsce mieszka 38 milionów Polaków . Przecież co najmniej 3 miliony już wyjechały i pisanie o 38 to kłamstwo.
normalni za g...
5 lata temu
Podnoszę rączkę do góry. Należę do tych wykształconych, którzy nie mogą utrzymać dziecka ze swojej pracy (a mam tylko jedno i sama je wychowuję). Nie korzystam z 500+ bo za dużo rzekomo zarabiam, a haruję na umowę i biorę wszelkie możliwe zlecenia. Nie mogłam skorzystać nigdy z żadnego rządowego programu bo albo byłam za stara na "Rodzinę na swoim", na program 500+ zarabiam z kolei za dużo albo coś tam jeszcze innego. Dziecko ma oczywiście alimenty - 500 zł, które podniesiono mi po trzech latach o całe 50 zł :). Nigdy więcej nie pójdę do sądu o podwyższenie alimentów - to zbyt upokarzające. Za to zmuszona jestem wyjechać z kraju, żeby zarobić na studia dziecka, gdyż jest zbyt ambitne jak na to co oferuje Polski rząd - wybrała medycynę. Z perspektywami odwiedzin matki za granicą nie sądzę, by chciała zostać tutaj i pracować na kraj, który tłamsi normalność, a pieniądze z naszych podatków trwoni na Kościół i patologię.
Najnowsze komentarze (145)
www.Kornelcia...
5 lata temu
Dzieci to tylko same kłopoty! Więc się nie dziwie, że ludzie wybierają wygodne życia bez zbędnego obciążenia.
ja
5 lata temu
przecież jak sie wejdzie do sklepu to prawie wszystko zaczyna sie już od 4 zł to jest pół godziny pracy a zarabia sie 1300 zł to przecież normalne ze ludzie będą uciekać z kraju możemy tylko podziękować za taki stan PO oni robili takie podwyżki
mia
5 lata temu
Nie wiem. To jakaś przesada jechać i zaczynać w obcym, niezbyt przyjaznym miejscu- zawsze się będzie obcym. Tą energię na urządzenie się tam można spożytkować tu- dokształcić się itd.Żyjemy w Polsce, mamy dwójkę dzieci, dom, samochód- dwa kredyty niestety- bo zaczynaliśmy od zera-ale żyjemy całkiem ok. Nie mamy potrzeby jeździć za granicę do pracy. Ja pracuję w budżetówce, więc nie mam kokosów, mąż lepiej zarabia i ma perspektywy. Jest wykształconym specjalistą.Na przyzwoite wakacje i inne przyjemności nas stać. Może obecnie nie mamy oszczędności ale długów też nie, udaje się na bieżąco spłacać. Nie jesteśmy odosobnieni w śród ludzi normalnie żyjących, przecież widzę w okół siebie. Uważam naszą rodzinę przeciętną pod względem standardu życia. Cała masa jeszcze lepiej zarabiających, my przy nich to biedni, coraz lepsze samochody w okół. Za to mam rodzinę w Niemczech i oni ciągle również na wszystko narzekają, więc to chyba norma nie tylko u Polaków.Zawsze jest lepiej gdzie nas nie ma.
Jaś
5 lata temu
Najważniejsze, żeby ociec rydzyk przetrwał.
asfsdfadaf
5 lata temu
może i potwierdzają, ale czy ktokolwiek zapoznał się z tu obecnych z danymi GUS? Chyba nie....
a
5 lata temu
Czytaliście rok 1984 Orwella? Nawet jeśli czytaliście to sobie odświeżcie. Gość napisał to w 1948, a jego diagnoza jest stale aktualna. Nasz świat właśnie tak wygląda i tak jest prowadzony. Prole i elity, a między nimi wykańczana przez górę "klasa średnia". Klasy średniej ma nie być, bo ona jedna może zagrozić "elytom". Prole są dobre, ale dla proli nie ma nowych beemek, mieszkanek i wczasów. Prole mają "zapierd/alać" za grosze, napić się taniego piwa i obejrzeć "klan". Ale prole mają pejsbuki, satelyty, smarsyfony i widzą jak elyty pławią się w złotym gów/nie. I to proli boli. Ale prolom dup/y już tak osiadły, że prole już rewoucyi nie zrobią. Tak się urabia proli i tak się umacnia władzę oligarchii. A dla niepokornych jest ustawa antyterrorystyczna, rejestracja komórek na kartę i abo za gówn/owizję w rachunku za prąd. Dla proli jest po 500 na małe prolki (z ich własnych kieszeni głównie). 500 zaniosą do Biedry i Żaby i elyty znowu się wzbogacą. Schemat Orwella pięknie dopracowany.
benas
5 lata temu
Tak to straszne, nie będzie kogo kto będzie zastępował tanią siłę roboczą (dla wielmożnych Panów i Biznesmenów)
zdesperowany
5 lata temu
Super dark. Popieram w 100 %. Teraz rząd rozdaje kolejne podatników tych najciężej pracujących pieniądze. Daje 500 zł na dziecko!!! Gdzie ono znajdzie prace. Brak polskiego przemysłu. Polak za 500 zł będzie musiał wyjechać z kochanej Polski ponieważ w kraju jest szansa na pracę zerowa. Wszystko zniszczone, sprzedane i dalej to jest robione. Polska to kraj naciągania ludzi biednych na kredyty a potem obdzierania ich ze wszystkiego ponieważ nie mając pracy nie mogą ich spłacać ale w tym ciężkich odsetek i odnowień kredytów za co wszystkie banki żyją. Jedynym lekarstwem na to jest zamknięcie 1/3 banków . Personel i kierownicy niech założy własną jednoosobową działalność ponieważ tak jest bardzo ją utrzymać i płaci podatki oraz ZUS i od razu przekona się jakie to są dochody i jak za nie w kochanej Polsce żyć nie mówiąc o kredytach i przerażających z tego tytułu profitów pobieranych prze banki.
bDTItHGj
antykaczor
5 lata temu
ale księży mamy coraz to więcej. alleluja.
sdfsdf
5 lata temu
Ludzie ucziwie mówiąc, nie mam dzieci bo zarobki na to nie pozwalają, a 500+ i tak nie dostane na 1 dziecko. Jakie zarobki tyle dzieci, a że w EU mamy praktycznie najgorsze zarobki baaaa czołówka światowa w top 15 będziemy na pewno :) To mamy niż i tyle. Jak by w Polsce były zarobki jak w Niemczech to w 2100r było by nas 60 mln :D) Ale nie jest i tak nie będzie. Wina zarządzających krajem od dawiem dawna. PO-PSL jeszcze tylko bardziej nas zadłużyło i wysprzedało.
janioł
5 lata temu
pierdu,pierdu , mogą tak głupio wciskać kit bo... wiedzą, że i tak ich z tego nie rozliczy , chyba, że św. Piotr
polina
5 lata temu
No i bardzo fajnie !!! Chcialabym zobaczyc jak kosciol Rydzyka zamieniaja na galerie
Kolorowa
5 lata temu
czarny scenariusz dla Polski- Irlandia wygra Euro!:)
kokodżambo
5 lata temu
mały kraj to i ludzi musi być mało proste nad czym tu debagować
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić