Czekają nas ponowne kontrole na granicy

1

Znów pojawią się kontrole na granicy rosyjsko-polskiej. Rosja zawiesza umowy o małym ruchu granicznym.

Czekają nas ponowne kontrole na granicy
(PAP)

Od 4 lipca Rosja zawiesza stosowanie umowy o małym ruchu granicznym w obwodzie kaliningradzkim. Jest to odpowiedź na analogiczną decyzję Polski podjętą w związku ze zbliżającym się szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży.

Polska zawiesiła od 4 lipca przepisy umów o małym ruchu granicznym. Dotyczy to wjazdu i pobytu na terytorium RP mieszkańców strefy przygranicznej Ukrainy oraz Federacji Rosyjskiej. MSZ wskazało, że zawieszenie to nie narusza prawa wyjazdu z Obwodu Kaliningradzkiego polskich obywateli. Mieszkańcy strefy przygranicznej posiadający zezwolenie wydane przez Federację Rosyjską mogą wjeżdżać, przebywać i wyjeżdżać ze strefy przygranicznej Rosji pod warunkiem przedstawienia ważnego zezwolenia i dokumentu podróży.

W odpowiedzi Rosja czasowo zawiesza mały ruch graniczny. Rosja przesłała do MSZ notę, informując o czasowym zawieszeniu po swojej stronie stosowania umowy o małym ruchu granicznym. Taka informacja pojawiła się na stronie Ambasady Rosji w Polsce. Potwierdził ją również dyrektor Biura Rzecznika Prasowego MSZ Rafał Sobczak.

Graniczne zmiany wywołały poruszenie wśród podróżnych. W pierwszy weekend lipca ruch na polsko-rosyjskiej granicy był większy niż zwykle.

Podczas tego weekendu granicę przekroczyło blisko 18 tys. podróżnych, w tym 6,7 tys. Polaków i 11,2 tys. cudzoziemców, w większości Rosjan. Tydzień temu o tej porze polsko-rosyjską granicę przekroczyło 14,7 tys. osób z czego Polaków - 6,1 tys., a cudzoziemców - 8,6 tys. - podała rzeczniczka Warmińsko-Mazurskiej Straży Granicznej, Mirosława Aleksandrowicz.

Straż graniczna będzie informować oczekujących o wstrzymaniu ruchu.

Podróżni, którzy nie mają paszportów i stosownych wiz, będą mieli możliwość zawrócenia z granicy. Natomiast wobec tych, którzy mimo braku odpowiednich dokumentów będą chcieli przekroczyć granicę, wydawana będzie decyzja administracyjna o odmowie wjazdu - wyjaśniła Aleksandrowicz.

Autor: Sylwia Owca

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić