Cztery łapy w sylwestra, czyli jak pomóc psu przetrwać noworoczną zabawę

1

Fajerwerki, huki, zimne ognie, błyski i wszelkie atrakcje towarzyszące sylwestrowi to dla wielu zwierzaków prawdziwa udręka. Nagłe wystrzały wzmagają niepokój i wywołują ogromny stres, co jest niekorzystne dla zdrowia pupila. Niestety wszystkie wspomniane efekty zarówno dźwiękowe, jak i wizualne, to nadal w wielu miastach główna atrakcja. Jak radzić więc sobie ze strachem ukochanego futrzaka i pomóc mu przetrwać sylwestrowe szaleństwo?

Cztery łapy w sylwestra, czyli jak pomóc psu przetrwać noworoczną zabawę
(Materiały prasowe)

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak przygotować psu bezpieczne miejsce,
  • jak tego dnia spacerować z pupilem,
  • jak odwrócić uwagę zwierzaka od stresujących wystrzałów,
  • gdzie wyjechać z psem, aby uniknąć wyjątkowo hałaśliwych pokazów fajerwerków.

Bezpieczny kąt

To obowiązek każdego opiekuna, aby zapewnić zwierzakowi odpowiednie miejsce, w którym będzie czuł się bezpiecznie. Idealnie nada się do tego legowisko (dostępne w wielu sklepach zoologicznych takich jak https://www.naszezoo.pl/pl/c/Legowisko-dla-psa/99), w którym to można umieścić nie tylko zabawki, ale także ulubiony koc (warto dorzucić do niego także inne koce, aby zwierzak mógł się w nich zakopać, jeżeli będzie miał taką potrzebę). Pod żadnym pozorem nie wolno przenosić legowiska w sylwestra w inne miejsce – zwierzak pomyśli, że coś jest nie tak i może to wywołać w nim jeszcze większy strach. Jednak w sytuacji, gdy pupil sam wybierze sobie inne miejsce (np. w sypialni pod łóżkiem), najlepiej jest go nie przenosić i zostawić w spokoju – skoro uznał to miejsce za bezpieczne, to będzie czuł się w nim najlepiej.

Kontrolowane spacery

Jak każdego dnia, także i w ten dzień, trzeba wyjść z psiakiem na spacer. Zewsząd otaczające huki nie sprzyjają jednak komfortowym wycieczkom, dlatego warto wybrać się w miejsce jak najbardziej odosobnione. Nie zawsze jest to oczywiście możliwe, dlatego dla wyjątkowo lękliwych psów najlepsza może okazać się obroża i szelki oraz założenie dwóch smyczy (dzięki temu, jeżeli zwierzak wydostanie się np. z obroży, to nie będzie miał możliwości ucieczki). Nagły wystrzał może wywołać taką panikę, że pies zrobi wszystko, aby uciec, dlatego konieczne jest też założenie mu adresówki z numerem telefonu.

Odwracanie uwagi

Smakołyki poukrywane w różnych częściach domu, maty węchowe czy interaktywne zabawki mogą nieco zająć pupila i tym samym odwrócić jego uwagę od wystrzałów. Nie zaszkodzi jednak zasłonić wszystkich okien i włączyć dodatkowo nastrojową i spokojną muzykę, dzięki której hałasy z zewnątrz nie będą tak słyszalne. Z pewnością poświęcenie uwagi zwierzakowi i wspólna zabawa również wpłyną pozytywnie na jego samopoczucie.

Inne wskazówki dla opiekunów czworonogów na sylwestra:

  • Często stosowanym zabiegiem jest podawanie psom leków uspokajających. Należy jednak pamiętać, że każde takie działanie musi być skonsultowane z weterynarzem, a same leki dobrane na podstawie badań oraz oceny stanu zdrowia pupila.
  • Ucieczka za miasto – w sylwestra największy hałas dotyczy zwłaszcza dużych miast. Dlatego, jeżeli istnieje taka możliwość, warto wybrać się z psem w odludne miejsce (np. mała wioska w górach czy na wsi), gdzie nawet jeżeli będą odbywać się pokazy fajerwerków, to z pewnością o wiele mniej hałaśliwe.
  • Nie wolno pokazywać psu strachu czy tonem głosu wskazywać zdenerwowania – wywoła to w pupilu jeszcze większy niepokój. Nie oznacza to jednak, że psa należy ignorować – można pocieszać go opanowanym głosem czy spokojnym głaskaniem, ale nie przesadnie. Ważne, aby nie różniło się to zbytnio od codziennych relacji opiekuna ze zwierzakiem.

Wdrożenie tych kilku zasad powinno pomóc opiekunom lękliwych zwierzaków bezstresowo przetrwać sylwestra. Najważniejsze to okazanie czworonogom wsparcia i zapewnienie warunków, w których będą mogły poczuć się bezpiecznie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić