o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Olga Wilk
|
aktualizacja

Czy Hitler uwiódł swoją siostrzenicę i doprowadził ją do samobójstwa?

137
Podziel się

Gdy w 1931 roku Geli Raubal, siostrzenica Hitlera, popełniła samobójstwo, przyszły dyktator na tydzień zamknął się w domu. W Niemczech zawrzało od plotek. Mówiono, że dziewczyna była w ciąży z wujem i że to on kazał ją zabić. Jak było naprawdę? I czy faktycznie łączyła ich kazirodcza więź?

Radosna dziewczyna przy wuju straciła pogodę ducha i ostatecznie popełniła samobójstwo.
Radosna dziewczyna przy wuju straciła pogodę ducha i ostatecznie popełniła samobójstwo. (materiały promocyjne)
bDTenYlN

Angela „Geli” Raubal urodziła się w 1908 roku w Linzu. Była drugim dzieckiem Leona Raubala i przyrodniej siostry Hitlera Angeli. Po raz pierwszy spotkała wujka na początku 1920 roku, a regularnie widywała się z nim od 1927 roku, kiedy to została studentką medycyny na Uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana w Monachium.

Dwa lata później zrezygnowała z dalszej nauki i postanowiła zostać piosenkarką. Wkrótce wprowadziła się do wolnego pokoju w mieszkaniu Hitlera przy Prinzregentenplatz, a jej matka została gospodynią domu brata w Obersalzbergu. Starszy krewniak stawał się coraz ważniejszy w życiu 21-latki.

Dwuznaczna znajomość z tragicznym zakończeniem

Ich relacji nie utrzymywano w tajemnicy. Wydaje się – wbrew niezliczonym plotkom – że była całkowicie platoniczna, oparta na więzi rodzinnej. Geli nazywała Hitlera „wujkiem Alfem” i stała się nieodłączną częścią jego bliskiego otoczenia. Towarzyszyła mu regularnie w czasie wydarzeń kulturalnych i politycznych, w tym nawet w zjeździe partii w Norymberdze w 1927 roku (…).

bDTenYlP

Więź między wujkiem a siostrzenicą została jednak wystawiona na próbę. Po jakimś czasie Geli zaczęła bowiem zalecać się do szofera przywódcy nazistów Emila Maurice’a. Przyszły dyktator stał się nadmiernie opiekuńczy i apodyktyczny względem swojej podopiecznej. Upierał się, że powinna skupić się na nauce, a w końcu zwolnił kierowcę.

Beztroska dotąd dziewczyna stawała się coraz bardziej przygnębiona i zamknięta w sobie. Poprosiła o pozwolenie na wyjazd do Wiednia, gdzie chciała kontynuować naukę śpiewu, co spotkało się ze zdecydowaną odmową. Zastrzeliła się po południu 18 września 1931 roku w monachijskim mieszkaniu Hitlera.

Z sekcji zwłok wynikało, że celowała w serce. Trafiła jednak w płuco i w konsekwencji udusiła się po utracie przytomności. Nie zostawiła listu pożegnalnego, więc pozostaje niejasne, dlaczego targnęła się na swoje życie. Miała 23 lata.

bDTenYlV

Wiadomość o tym nieszczęściu zastała Hitlera w Norymberdze i wyraźnie nim wstrząsnęła. W pośpiechu wrócił do Monachium (po drodze otrzymał mandat za przekroczenie prędkości), ale nie uczestniczył w pogrzebie, który odbył się pięć dni później w Wiedniu. Wkrótce natura jego relacji z siostrzenicą i okoliczności jej śmierci stały się przedmiotem sensacyjnych plotek. Rozsiewali je przede wszystkim przeciwnicy polityczni nazistów.

Czy w pomówieniach o kazirodztwie tkwi ziarno prawdy?

Brukowce donosiły, że lider NSDAP był masochistą pozostającym w kazirodczym związku z krewniaczką. Spekulowały też, że Raubal była ona w ciąży lub że została zamordowana z rozkazu wuja. Żadne wiarygodne dowody nie potwierdzają tych szalonych teorii.

Na początku lat 30. w Niemczech trwała zacięta walka polityczna. W tych warunkach samobójstwo Geli zmusiło nazistów do gorączkowych działań mających na celu ograniczenie negatywnych skutków wizerunkowych tego zdarzenia. Hitler oficjalnie zdementował plotki i domagał się od prasy sprostowania. (…) Polityk potępiony w gazetach jako zboczeniec i polityczny ekstremista o wątpliwej moralności był przedstawiany przez swoich popleczników jako człowiek pełen cnoty, światły esteta i przyszły mąż stanu.

bDTenYlW

Sam Hitler był niepocieszony. Zamknął się na tydzień w pokoju siostrzenicy w Haus Wachenfeld w Obersalzbergu, gdzie rozważał ponoć samobójstwo. Gdy odzyskał równowagę psychiczną, nakazał zachowanie obu sypialni Geli w stanie nienaruszonym, by uczynić z nich sanktuaria ku pamięci zmarłej. Poza tym osoby z jego najbliższego otoczenia zostały pouczone, by nigdy nie wymawiać przy nim jej imienia.

Być może nigdy już nie poznamy prawdziwego charakteru ich relacji. Na pewno przyszłego dyktatora i jego siostrzenicę łączyła nadzwyczajna więź. Tworząc poświęcone zmarłej sanktuarium i zamawiając jej popiersie, Hitler dał świadectwo przywiązania, jakiego prawie nie okazywał Evie Braun, swojej późniejszej żonie. Współcześni Führerowi mieli być może rację, gdy nazywali Geli jego jedyną miłością.

Roger Moorhouse - brytyjski historyk i pisarz, współpracownik Normana Davisa. W 2006 roku wydał "Polowanie na Hitlera", książkę poświęconą planowanym i podjętym zamachom na życie przywódcy III Rzeszy. Kolejne książki "Stolica Hitlera" oraz "Pakt diabłów" poruszają szeroko pojętą tematykę dziejów nazistowskich Niemiec. Podobnie jak jego najnowsza publikacja: "Trzecia Rzesza w 100 przedmiotach".

bDTenYlX

Powyższy tekst ukazał się pierwotnie w książce Rogera Moorhouse’a „Trzecia Rzesza w 100 przedmiotach”. Kliknij i kup z rabatem w księgarni wydawcy.

Zainteresował Cię ten tekst? Na łamach portalu TwojaHistoria.pl przeczytasz również o tym, gdzie podziewa się hitlerowski Sztandar Krwi.

bDTenYmq
KOMENTARZE
(137)
m3tz
2 lata temu
Córka przyrodniej siostry to wg redaktora kazirodztwo? Jak widać ignorancja nie zna granic, byle by tylko wylansować artykuł.
Tola
2 lata temu
I czemu ma służyć ten artykuł???!!
gdynianka
2 lata temu
no i co z tą sekcją?Co wykazała?Po to przeczytałam ten artykuł...i nic nie doczytałam...
bDTenYmr
Xxx
2 lata temu
Czemu piszecie o tym gadzie..ludobojcy...
lolek
2 lata temu
Światem zawsze trzęśli zwyrodnialcy wariaci i psychicznie chorzy.Nic nowego.
Najnowsze komentarze (137)
gość
2 lata temu
Hitler był człowiekiem chorym psychicznie i nie mówię tu złośliwie. Bardzo fajnie jego stany emocjonalne ukazuje film Upadek. Uważam ze jego miłość do Geli była czysto platoniczna, jego reakcja na jej śmierć jasno wskazuje że była dla niego całym światem nie była jego zabawką lecz wyidealizowanym bóstwem stąd chorobliwa zazdrość.
MK4
2 lata temu
Polecam dossier hitlera - autor Antoni Reński ,
Donald
2 lata temu
To ta moja kochana niemiecka rodzina - wujek Alf z NSDAP i dziadek z Wehrmachtu...
Herman
2 lata temu
Podobno był koprofilem . Spotkałem się z taka opinią w jakiejś książce.Ale to wszystko są spekulacje i przypuszczenia .
....
2 lata temu
idiotycznie sklecony tytuł na zachętę, co ma sekcja włok do tego o czym jest artykuł?
emmu
2 lata temu
Tu panuje dziennikarskie dno i wodorosty, żenada po prostu...
Rumcajs
2 lata temu
Hitler nie potrafił prowadzić samochodu.
Mandat za
2 lata temu
przekroczenie prędkości? W tamtych czasach? Kiedy Anglicy wynaleźli radar dopiero w czasie II wojny światowej.
bDTenYmj
Duch
2 lata temu
Tytuł co innego i tekst co innego cała wp nie dowiesz się kompletnie nic. Od razu trzeba było walnąć reklamę książki pod tytułem z dopiskiem "jak chcesz wiedzieć to kup".
asd
2 lata temu
kapral z I WŚ- osoba bez wyższego wykształcenia pochodząca z plebejskiej rodziny momentalnie awansowana na hauptmana 3. reich- to zgubiło na nasze szczęście Niemców. Mechanizm HR zawiódł.
ewa
2 lata temu
O nim powinno się zapomnieć, a nie pisać.
Rychu
2 lata temu
A wasz idol Hartman (podobno profesor) uważa że kazirodztwo to zabobon.
Skad Kain mia...
2 lata temu
Kazirodcza religie uprawiaja nasi oczadziali katolicy.
asdasd
2 lata temu
tak to jest przegrał wojnę i jest zbrodniarzem, mordercą itp. Stalin nie przegrał i nie słyszy się o nim aż tyle złych wiadomości. Amerykanie ostatecznie wygrali i są bohaterami bo nikt nie pamięta obozów dla Japończyków i bomb atomowych które zabiły w szczególności kobiety i dzieci.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić