Olga Wilk| 
aktualizacja 

Czy Hitler uwiódł swoją siostrzenicę i doprowadził ją do samobójstwa?

163

Gdy w 1931 roku Geli Raubal, siostrzenica Hitlera, popełniła samobójstwo, przyszły dyktator na tydzień zamknął się w domu. W Niemczech zawrzało od plotek. Mówiono, że dziewczyna była w ciąży z wujem i że to on kazał ją zabić. Jak było naprawdę? I czy faktycznie łączyła ich kazirodcza więź?

Radosna dziewczyna przy wuju straciła pogodę ducha i ostatecznie popełniła samobójstwo.
Radosna dziewczyna przy wuju straciła pogodę ducha i ostatecznie popełniła samobójstwo. (materiały promocyjne)

Angela „Geli” Raubal urodziła się w 1908 roku w Linzu. Była drugim dzieckiem Leona Raubala i przyrodniej siostry Hitlera Angeli. Po raz pierwszy spotkała wujka na początku 1920 roku, a regularnie widywała się z nim od 1927 roku, kiedy to została studentką medycyny na Uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana w Monachium.

Dwa lata później zrezygnowała z dalszej nauki i postanowiła zostać piosenkarką. Wkrótce wprowadziła się do wolnego pokoju w mieszkaniu Hitlera przy Prinzregentenplatz, a jej matka została gospodynią domu brata w Obersalzbergu. Starszy krewniak stawał się coraz ważniejszy w życiu 21-latki.

Dwuznaczna znajomość z tragicznym zakończeniem

Ich relacji nie utrzymywano w tajemnicy. Wydaje się – wbrew niezliczonym plotkom – że była całkowicie platoniczna, oparta na więzi rodzinnej. Geli nazywała Hitlera „wujkiem Alfem” i stała się nieodłączną częścią jego bliskiego otoczenia. Towarzyszyła mu regularnie w czasie wydarzeń kulturalnych i politycznych, w tym nawet w zjeździe partii w Norymberdze w 1927 roku (…).

Więź między wujkiem a siostrzenicą została jednak wystawiona na próbę. Po jakimś czasie Geli zaczęła bowiem zalecać się do szofera przywódcy nazistów Emila Maurice’a. Przyszły dyktator stał się nadmiernie opiekuńczy i apodyktyczny względem swojej podopiecznej. Upierał się, że powinna skupić się na nauce, a w końcu zwolnił kierowcę.

Beztroska dotąd dziewczyna stawała się coraz bardziej przygnębiona i zamknięta w sobie. Poprosiła o pozwolenie na wyjazd do Wiednia, gdzie chciała kontynuować naukę śpiewu, co spotkało się ze zdecydowaną odmową. Zastrzeliła się po południu 18 września 1931 roku w monachijskim mieszkaniu Hitlera.

Z sekcji zwłok wynikało, że celowała w serce. Trafiła jednak w płuco i w konsekwencji udusiła się po utracie przytomności. Nie zostawiła listu pożegnalnego, więc pozostaje niejasne, dlaczego targnęła się na swoje życie. Miała 23 lata.

Wiadomość o tym nieszczęściu zastała Hitlera w Norymberdze i wyraźnie nim wstrząsnęła. W pośpiechu wrócił do Monachium (po drodze otrzymał mandat za przekroczenie prędkości), ale nie uczestniczył w pogrzebie, który odbył się pięć dni później w Wiedniu. Wkrótce natura jego relacji z siostrzenicą i okoliczności jej śmierci stały się przedmiotem sensacyjnych plotek. Rozsiewali je przede wszystkim przeciwnicy polityczni nazistów.

Czy w pomówieniach o kazirodztwie tkwi ziarno prawdy?

Brukowce donosiły, że lider NSDAP był masochistą pozostającym w kazirodczym związku z krewniaczką. Spekulowały też, że Raubal była ona w ciąży lub że została zamordowana z rozkazu wuja. Żadne wiarygodne dowody nie potwierdzają tych szalonych teorii.

Na początku lat 30. w Niemczech trwała zacięta walka polityczna. W tych warunkach samobójstwo Geli zmusiło nazistów do gorączkowych działań mających na celu ograniczenie negatywnych skutków wizerunkowych tego zdarzenia. Hitler oficjalnie zdementował plotki i domagał się od prasy sprostowania. (…) Polityk potępiony w gazetach jako zboczeniec i polityczny ekstremista o wątpliwej moralności był przedstawiany przez swoich popleczników jako człowiek pełen cnoty, światły esteta i przyszły mąż stanu.

Sam Hitler był niepocieszony. Zamknął się na tydzień w pokoju siostrzenicy w Haus Wachenfeld w Obersalzbergu, gdzie rozważał ponoć samobójstwo. Gdy odzyskał równowagę psychiczną, nakazał zachowanie obu sypialni Geli w stanie nienaruszonym, by uczynić z nich sanktuaria ku pamięci zmarłej. Poza tym osoby z jego najbliższego otoczenia zostały pouczone, by nigdy nie wymawiać przy nim jej imienia.

Być może nigdy już nie poznamy prawdziwego charakteru ich relacji. Na pewno przyszłego dyktatora i jego siostrzenicę łączyła nadzwyczajna więź. Tworząc poświęcone zmarłej sanktuarium i zamawiając jej popiersie, Hitler dał świadectwo przywiązania, jakiego prawie nie okazywał Evie Braun, swojej późniejszej żonie. Współcześni Führerowi mieli być może rację, gdy nazywali Geli jego jedyną miłością.

Roger Moorhouse - brytyjski historyk i pisarz, współpracownik Normana Davisa. W 2006 roku wydał "Polowanie na Hitlera", książkę poświęconą planowanym i podjętym zamachom na życie przywódcy III Rzeszy. Kolejne książki "Stolica Hitlera" oraz "Pakt diabłów" poruszają szeroko pojętą tematykę dziejów nazistowskich Niemiec. Podobnie jak jego najnowsza publikacja: "Trzecia Rzesza w 100 przedmiotach".

Powyższy tekst ukazał się pierwotnie w książce Rogera Moorhouse’a „Trzecia Rzesza w 100 przedmiotach”. Kliknij i kup z rabatem w księgarni wydawcy.

Zainteresował Cię ten tekst? Na łamach portalu TwojaHistoria.pl przeczytasz również o tym, gdzie podziewa się hitlerowski Sztandar Krwi.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić