Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
aktualizacja

David Bowie nie żyje

Podziel się:

Zmarł 10 stycznia, po 18 miesiącach walki z rakiem. Miał 69 lat.

David Bowie nie żyje
(East News)

Wiadomość przekazali na Facebooku bliscy brytyjskiego muzyka

„Podczas gdy wielu z was dzieli z nami tę stratę, prosimy o uszanowanie prywatności rodziny podczas żałoby” – dodali we wpisie.

David Bowie był kompozytorem, instrumentalistą, producentem, a także aktorem. Naprawdę nazywał się David Robert Jones, ale występował pod pseudonimem, by uniknąć mylenia go z członkiem zespołu The Monkees, Davym Jonesem.

*Od lat 70. był ważną postacią sceny muzycznej. *Śpiewał charakterystycznym barytonem, potrafił grać na 13 instrumentach. Przez 50 lata kariery sprzedał ponad 140 mln płyt.

Należał do grupy najbardziej znanych Brytyjczyków. Na początku XXI w. znalazł się na 29. miejscu na liście 100 najwybitniejszych mieszkańców Wielkiej Brytanii wg BBC. Magazyn „Rolling Stone” umiejścił go na 39. miejscu wśród 100 najwybitniejszych muzyków wszech czasów.

*Wśród największych przebojów Bowiego znajduje się utwór „Heroes”. *Rockowa ballada ukazła się na singlu w 1977 r. W sumie muzyk nagrał 28 studyjnych płyt, z których wiele okryło się złotem lub platyną. Do najbardziej znanych krążków należą „The Next Day”, „Heathen”. „1.Outside”, czy „Let's Dance”.

*W twórczości Bowiego pojawił się także polski akcent. * Według anegdoty w 1973 r. muzyk przejeżdżał pociągiem przez Polskę. Warszawa miała mu nie przypaść zbytnio mu do gustu, ale z powodu dłuższego postoju pociągu na dworcu Warszawa Gdańska przespacerował się po mieście. Miał zajrzeć do jednego ze sklepów i kupić kilka płyt, w tym tą z piosenkami Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Kilka lat później we współpracy z Brianem Eno skomponował utwór „Warszawa”. Można doszuwkać się w nim motywów ludowych z zakupionej płyty.

Utwór ”Warszawa” był także inspiracją dla muzyków Joy Division. To jego tytuł sprawił, że przed obraniem nazwy, pod którą grali już do końca, występowali jako Warsaw.

*8 stycznia obchodził urodziny. *Tego dnia jego ostatnia płyta „Blackstar”.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić