Wróć na
aktualizacja

Dlaczego Duda nie jest jak Obama?

69
Podziel się

Jedno zdjęcie, które stało się hitem internetu. Mała knajpa w Wietnamie, niskie stoliki dla niewysokich miejscowych, zwykłe obskurne wnętrze. Przy jednym stoliku siedzi dwójka za wysokich do niego mężczyzn. Jeden z nich to Anthony Bourdain, facet, w którym podkochuję się tragicznie od lat i któremu zazdroszczę jako jedynej osobie na ziemi.

Dlaczego Duda nie jest jak Obama?
(Wikimedia Commons CC0)
bCGgUFLV

Czego? Wielu rzeczy, ale przede wszystkim tego, jak genialnie i bezkompromisowo realizuje się zawodowo i tego, z kim w tej lekko zapyziałej knajpie w Azji sobie lekko zgarbiony siedział. Bowiem drugim mężczyzną siedzącym przy za niskim stoliku był Prezydent USA Barack Obama, który był właśnie z wizytą w Wietnamie.

I panowie, jak opisał Bourdain na zdjęciu zamieszczonym na Facebooku i Instagramie, *zjedli tanie acz smaczne pierożki i wypili zimne wietnamskie piwo.* A przy okazji, co widać na zdjęciu, sporo w fajnej atmosferze pogadali. U Bourdaina ponad 60 tysięcy lajków na fejsie i ponad 165 na Instagramie. Kiedy zalinkowałam je do siebie na Facebooka, ludzie byli zachwyceni i niemal wszyscy jak jeden mąż pisali, że u nas coś takiego jest niestety nie do pomyślenia.

bCGgUFLX

Niby nic. Jedno zdjęcie, a jak wiele mówi o tym, kim są osoby na nim pokazane, jaki mają stosunek do świata i jakimi są ludźmi... Ukazało się w czasie, kiedy u nas mamy w Polsce pierwszą rocznicę prezydentury tego, który według jednych jest nową wersją Bożego Pomazańca i Odkupiciela Polski, a według innych kukiełką o konsystencji budyniu sterowaną radiem na baterie z Żoliborza.

U nas ukazało się za to oficjalne zdjęcie Pary Prezydenckiej. Zaiste cudne, posągowe, eleganckie aż do bólu. Idealna para, ubrana zachowawczo, czyści oboje, wyprasowani oboje i tacy idealnie przezroczyści. Nic dziwnego, że memy wysypały się same. Bo przy jednoczesnej radości estetycznej w oczy uderzała ogromna pustka, splendor dla samego splendoru. Muzeum. Zero osobowości, nawet jeśli jest się Bożym Pomazańcem.

bCGgUFMd

To podobno nie jest takie trudne. Owo wypracowanie wizerunku fajnego, myślącego, merytorycznego i ciekawego innych polityka, a nie tylko modela we fraku z przyklejonym do twarzy uśmiechem w typie wczesnego Toma Cruise’a. Obama, któremu kończy się druga kadencja i niedługo, o czym nagrał nawet specjalny zabawny filmik, będzie szukał pracy jak każdy obywatel jego kraju, ostatnio mocno wyluzował, ale nigdy i tak nie był sztucznym sztywniakiem, nie tylko dlatego, że jest z Ameryki i ma dryg do bycia z ludźmi, do przemawiania, jest przede wszystkim wielką osobowością.

Co, a raczej kto jest u nas? Człowiek niewątpliwie zdolny, inteligentny i pojętny, bo raczej bez tych umiejętności z niemal nieznanego polityka w kilka miesięcy nie zdobyłby takiego poparcia i nie został Prezydentem. Ktoś naprawdę wyględny, co w polskiej polityce jest niesłychanie rzadkie. Wystarczy przypomnieć sobie, że za przystojnego uchodzili w badaniach Kwaśniewski czy Marcinkiewicz, czyli….jest to idealna ilustracja tezy, że na bezrybiu to i „Kwach” jest jak Brad Pitt, a taki Duda, do tego wysportowany, co wypominają mu media, to rzeczywiście jakiś anioł, prawie zbawiciel, nie tylko w świecie gabinetów fitness.

Do tego Andrzej Duda to ktoś, kto pochodzi z pokolenia, które pamięta, czym był komunizm. W plecaku wspomnień nosi wiele zaszłości z tych czasów, a w tym wszystkim to ktoś młody, wszak czterdziestka to obecna trzydziestka. Wszystko przed nim. Czy na pewno? Na razie widzę modelowego sztywniaka i grzecznego ucznia, bezbłędnie schylającego się po hostię, kogoś, kto elegancko nosi garnitury i kto nam rzeczywiście obciachu za granicą nie robi, bo potrafi swobodnie porozumieć się w obcych językach.

bCGgUFMe

Na świecie to standard. A u nas cud i cieszymy się tym, jak przysłowiowy głupi bateryjką, ale po latach kwękających panów w garniturach, Duda mówiący zrozumiale dla innych w obcym języku to niemal nieziemskie zjawisko. I tyle. Potencjał był ogromny, nawet ja, choć na Andrzeja Dudę nie głosowałam, patrzyłam przychylnie na kogoś młodego, energicznego i mówiącego inteligentnie i ze swadą.

Na gadaniu i wciskaniu się na przysłowiowy „krzywy ryj” na spotkanie do Obamy się skończyło. Został szyty na miarę frak ozdobiony orderami i zabytkowe wazy na drugim planie. Muzeum pokładanych w nim wielkich nadziei. I taki lekko spocony Obama w wietnamskiej knajpie wzbudza we mnie tęsknotę za kimś, komu mogłabym tak zwyczajnie, po ludzku zazdrościć tego, kim jest, gdzie jest i z kim je tanie pierożki.

Chciałoby się zawołać, tak po amerykańsku; „Osobowość, głupcze!”. Jeśli jej nie masz, a uczniem jesteś pojętnym, to zamiast zwiedzać szeroki i kolorowy świat weź się do roboty i naucz się. Przykłady ze świata są. Trzeba tylko chcieć.

bCGgUFMf

Karolina Korwin Piotrowska specjalnie dla o2.pl

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

bCGgUFMy
KOMENTARZE
(69)
Obama
4 lata temu
Przede wszystkim Duda nie jest Lewakiem ;)
lola
4 lata temu
jadałam w knajpach w Wietnamie - nie sa obskurne !!!!!!
gość
4 lata temu
No właśnie.!! Bo Duda jest tylko Dudą.Przykre,ale prawdziwe.
bCGgUFMz
ddd
4 lata temu
nie warto czytać.... a p. Piotrowska to niby kto to jest? Znawca wszystkiego... niech na siebie popatrzy i rzetelnie o sobie napisze !!!
notariusz nar...
4 lata temu
Nie wiem co za sens porównywać rezydenta do jakiegokolwiek prezydenta.
Najnowsze komentarze (69)
kkk
4 lata temu
Trudno o jakieś naturalne, proste zdjecie zrobione na bankiecie u króla Norwegii :P Ale tylko sie czepiam
buhahahaha
4 lata temu
Bo Duduś już dał djupy a Łobama jeszcze nie :D
ton
4 lata temu
piotrowska panna nikt
Gzimak
4 lata temu
I dobrze, że nie jest jak Obama (oszust i komunista ) I to tyle. Pozdro
123456789
4 lata temu
Odpowiedzia powinno byc: bo Duda nie jest Mu****m, ....
zen
4 lata temu
chyba coś pod czapunią u paniusi nie tak
wujek Staszek
4 lata temu
No tak, Komorowski w Wietnamie na pewno by z Obama wypił piwko. A Duda nie chce - drań jeden. Zarozumialec!
joanna
4 lata temu
Gdyby to było zdjęcie Dudy popijającego piwko przy stole, to od razu mianowano by go pijakiem, prostakiem itp. Ale że to Obama, to od razu fajny gość, luzak, nie taki sztywniak co ten Duda, który robi sobie zdjęcie w drogim garniturze, z elegancką żoną. hipokryzja
bCGgUFMr
fox
4 lata temu
Możecie pisać co chcecie o prezydencie Dudzie On sobie z tego i tak nic nie robi. A tak naprawdę to nic nie robi.
ed
4 lata temu
Tylko krytkowac a na siebie nie patrzyć TAKI TO POLSKI SPLENDOR OBYCZAJÓW Ja przynajmniej na niego głosowałem bo nie było innego lepszego
gvbgb
4 lata temu
Komorowski za to! Oooo to był Orzeł! Sama klasa!
qwerty
4 lata temu
To takie typowo polskie - maślane oczka, idealizowanie wszystkiego co na nowym kontynencie. Barack Obama jest przywódcą największego imperium świata, gdyby w Polsce był ustrój prezydencki Duda nawet by nie wychylił łba - za duża odpowiedzialność. Pani Karolino, przy takich różnicach nie ma nawet co porównywac obu Panów.
Polak
4 lata temu
Nie ma swojego zdania bo jest na sznurku u Jara i bierze za to kasę i chce brać dalej. Ja czekam na chwilę kiedy zawetuje pierwszą ustawę sknoconą przez PIS - chyba się raczej nie doczekam.
jak
4 lata temu
a dlaczego Obama nie jest jak Duda? To jest poczatkujacy Prezydent Duda z klasa i zycze wiele sukcesow
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić