Natalia Bogucka| 
aktualizacja 

Donald Trump twierdzi, że ma "władzę totalną" i może znieść obostrzenia we wszystkich stanach

41

Podczas briefingu dotyczącego epidemii koronawirusa Donald Trump twierdził, że ma "władzę totalną" i może znieść ograniczenia nałożone przez władze stanowe. Prawnicy zauważają jednak, że konstytucja USA mówi co innego.

Donald Trump twierdzi, że ma "władzę totalną".
Donald Trump twierdzi, że ma "władzę totalną". (East News, Alex Brandon)

Podczas konferencji prasowej Donald Trump powiedział, że jego administracja finalizuje plan ponownego otwarcia gospodarki USA. 1 maja wskazano jako potencjalną datę złagodzenia ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa.

Dziennikarze zapytali prezydenta USA o to, czy ma uprawnienia do znoszenia restrykcji nałożonych przez poszczególne stany. Trump stwierdził wówczas, że to do niego należy ostateczna decyzja.

Kiedy ktoś jest prezydentem Stanów Zjednoczonych, to jego władza jest totalna. Gubernatorzy to wiedzą - powiedział Donald Trump.

Jedna z dziennikarek dopytywała prezydenta, kto powiedział mu, że ma władzę totalną i podkreśliła, że to nieprawda. Trump tłumaczył, że wskazują na to "liczne przepisy”, jednak nie określił jakie dokładnie. Zapytany o to, czy gubernatorzy się z nim zgadzają odpowiedział: "Nikogo nie pytałem, a wiesz dlaczego? Bo nie muszę". Gdy dziennikarka dalej dopytywała powiedział "wystarczy" i przeszedł do kolejnych pytań.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Konstytucja Stanów Zjednoczonych mówi, że to władze stanowe odpowiadają za bezpieczeństwo i porządek publiczny. Prawnicy wskazują, że prezydent nie ma uprawnień do cofnięcia ograniczeń w zakresie zdrowia publicznego wprowadzonych na szczeblu stanowym lub lokalnym - podaje BBC.

Widząc, jak ponosimy odpowiedzialność za zamykanie stanów, myślę, że prawdopodobnie ponosimy główną odpowiedzialność za ich otwarcie - skomentował gubernator Pensylwanii Tom Wolf.

Zobacz także: Masowe groby w USA. Polak zdradza szczegóły

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić