o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
aktualizacja

Duńczycy zbudują mur na granicy z Niemcami. Boją się epidemii

271
Podziel się

Ogrodzenie ma zapobiec przedostaniu się na teren Danii dzików zarażonych afrykańskim pomorem świń. Nie wszystkim podoba się plan Kopenhagi.

Duńczycy zbudują mur na granicy z Niemcami. Boją się epidemii
(PAP/EPA, Claus Fisker)
bEDRYegl

Ogrodzenie wzdłuż granicy będzie liczyło 68 kilometrów. Oddzieli część Danii leżącą na Jutlandii od landu Szlezwik-Holsztyn w Niemczech. Parlamentarzyści w Kopenhadze właśnie przyklepali plan rządu. Zanim ruszy budowa, projekt musi ocenić jeszcze duńska agencja ochrony środowiska.

Graniczna przegroda sięgnie wysokości półtora metra. Ma być wpuszczona w ziemię na głębokość pół metra, co ma zapobiec przed podkopywaniem się zwierząt pod ogrodzeniem - podaje BBC News. Ograniczenia na granicy w żaden sposób nie dotkną ludzi podróżujących między oboma krajami.

Budowa muru ma się rozpocząć jesienią, ale już teraz budzi emocje. Niemcy zarzucają sąsiadom, że to "polityka pustych gestów". Krytycy po obu stronach granicy podkreślają, że żadne ogrodzenie nie powstrzyma zarażonych dzików przed przenikaniem do Danii. Jeszcze inni pytają, po co ogrodzenie, skoro w Niemczech nie ma wirusa. Wskazują, że najbliższy granic Danii przypadek afrykańskiego pomoru świń odnotowano we wschodniej części Polski.

bEDRYegn

Eksperci twierdzą, że miejsce budowy muru jest zupełnie chybione. Podkreślają, iż dziki wcale nie mieszkają w regionie przygranicznym, ale na wschód od punktu, w którym ma się kończyć ogrodzenie. W dodatku na teren Danii mogą przedostać się w inny sposób niż lądem.

Zwierzęta mogą przepływać przez fiord Flensburg - ocenił ekspert od migracji dzików, Hans Kristensen.

Zobacz także: Zobacz także: "Można wybudować płot za 300 mln zł. Tylko co z tego?"

Koszt budowy ogrodzenia szacuje się na 80 milionów koron. To równowartość około 46 milionów złotych. Polski minister rolnictwa ma podobny pomysł na walkę z epidemią świńskiej choroby. Również chce postawić płot na granicy z Rosją, Białorusią i Ukrainą. Do tej pory jednak rząd nie podjął decyzji w tej sprawie.

bEDRYegt

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bEDRYegO
KOMENTARZE
(271)
kafar
3 lata temu
Ach ta Duńska poprawność polityczna......:-). Ten mur jest przeciwko, nie dzikom, ale dzikim (jakaś literówka wam na O2 wyskoczyła). Cała masa tych dzikich przybyła do Niemczech i teraz będą próbowali zdobywać następne przyczółki.
zigzag
3 lata temu
No to raczej wzdłuż Morza Śródziemnego.
a fe
3 lata temu
Dziki pływają. Są w tym bardzo "merytoryczne".
bEDRYegP
Beton
3 lata temu
Hahaha.... AFRYKAŃSKI pomór świń :-)) Taki bajer, to na Grójec.
taki
3 lata temu
A mnie się podoba stwierdzenie, że żadne (!) ogrodzenie nie powstrzyma zarażonych dzików...Czyżby to były dziki pancerne? Faktycznie, chyba jakaś metaforyka jest w tych wypowiedziach.
wągrowska
3 lata temu
A Polki lubią te oliwkowe świnie, nawet jeżdżą do Dubaju
Donpol
3 lata temu
Tak słyszałem że dzikusy są chore nie tylko na pomór ale na AIDS i HCV.
Polak
3 lata temu
Zbudowac mur na granicy ze szkopami. To wredny narod.
22
3 lata temu
Te dziki przypadkiem nie są czarne i nie pochodzą z Afryki?
wacek
3 lata temu
A te dziki będą też się TIRów czepiać?
wacek
3 lata temu
Boją się dzików.Afrykańskich .Dwunożnych, I tyle w temacie.
heee
3 lata temu
od szwabów każdy normalny naród powinien się odgrodzić wysokim murem przed zarazą
leśniczy
3 lata temu
smaczku dodaje fakt że Duńczycy porozumieli się z krajem trzecim (na razie nie zdradzają jakim) w sprawie utworzenia tam obozu dla tych 'zarażoonych dzików' kóre jednak przelezą ogrodzenie. W organizacji tego obozu współpracowali z kanclerzem Austrii Kurzem. O wszystkim dowiemy się już w lipcu, po tym jak Austria przejmie prezydencję w UE. Duńczyk powiedział że to bardzo nieprzyjemne miejsce. Znacznie mniej przyjemne niż kraj docelowy zarażonych dzików. Dziki mają tam z łatwością przypomnieć sobie co było napisane na ich paszportach, zanim im je sowa zabrała przed wskazaniem wykopu pod murem w zamian za 3 dorodne żołędzie.
bEDRYegH
ratownik
3 lata temu
"Zwierzęta mogą przepływać przez fiord Flensburg - ocenił ekspert od migracji dzików, Hans Kristensen." - Nie przepłyną bo nie mają karty pływackiej i kapoków ...
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić