Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
aktualizacja

Dziadkowie wpędzają wnuki w raka. Naukowcy dostrzegli to po raz pierwszy

286
Podziel się

Dziadkowie robią to nieświadomie. Ale skutki mogą być opłakane - wynika z analizy danych z kilkunastu krajów świata, którą przeprowadzili eksperci z Glasgow.

Dziadkowie wpędzają wnuki w raka. Naukowcy dostrzegli to po raz pierwszy
(iStock.com, kanzefar)
bEEDWCaJ

Palą przy wnukach, przekarmiają je i faszerują dzieci słodyczami. Po raz pierwszy naukowcy znaleźli zależność między wpływem dziadków na wnuki a późniejszymi zachorowaniami na nowotwory. Specjaliści podkreślają, że jest on duży, zważywszy na długotrwałość narażenia na czynniki rakotwórcze. Jednocześnie podkreślają, że dziadkowie robią to nieświadomie.

Z badań wynika, że rodzice często mają trudności z przedyskutowaniem z dziadkami kwestii biernego palenia tytoniu i nadmiernego karmienia dzieci - mówi dr Stephanie Chambers, która prowadziła projekt.

Analiza wykazała, że dziadkowie spędzają coraz więcej czasu z wnukami. Bierze się to ze zmian społecznych - coraz więcej matek pracuje, dlatego proszą swoich rodziców o pomoc w opiece nad dziećmi. Im dłuższe działanie czynników kancerogennych, tym większe ryzyko zachorowania w późniejszym wieku - informuje serwis BT.com.

bEEDWCaL

Słodycze służą dziadkom do nagradzania wnuków. Z kolei posiłki - nawet te przygotowywane od podstaw w domu - są z niezdrowych produktów, nie mówiąc już o za dużych porcjach. Eksperci z Wydziału Nauk o Zdrowiu Publicznym Uniwersytetu w Glasgow zwracają uwagę właśnie na te czynniki.

Zobacz także: Zobacz także: Groźny mit utrudnia leczenie raka

Przekarmianie wnuków to echo ubóstwa pokolenia dziadków. Ponieważ sami w dzieciństwie cierpieli niedostatek, a często głód, teraz uważają, że im dziecko więcej zje - tym lepiej.

bEEDWCaR

Wiadomo, że palenie tytoniu, złe odżywianie, nadwaga i brak aktywności fizycznej zwiększają ryzyko zachorowania na raka, ale teraz po raz pierwszy czynniki związane z długotrwałym narażeniem na czynniki rakotwórcze wykryliśmy w środowisku rodzinnym - podkreślają autorzy badań.

Zobacz także: Zobacz także: Lekarze alarmują: Wykrycie tego nowotworu to wyzwanie

Naukowcy z Glasgow przestudiowali raporty z 56 badań z 18 krajów. Na tej podstawie opracowali swój raport. Poprzednie badanie dotyczyły sposobu, w jaki rodzice wpływają na podatność swoich dzieci na choroby nowotworowe. Teraz jednak uwagę poświęcono dziadkom, którzy pełnią rolę opiekunów.

bEEDWCaS

Biorąc pod uwagę, że wielu rodziców polega obecnie na dziadkach w zakresie opieki, nasze ustalenia mogą być ważnym tematem dyskusji - dodaje dr Stephanie Chambers.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bEEDWCbm
KOMENTARZE
(286)
molka
4 lata temu
Zbyt duzy ogolnik. Sa dziadkowie niezdrowo pasacy dzieci, lecz sa tez tacy rodzice. Zapracowani, nie gotujacy obiadow i karmiacy dzieci fast foodami. Babcie przynajmniej same gotuja i pieka. Przynajmniej te polskie. Nie wiem jak jest w Glasgow(?). Poza tym zauwazylam, ze sporo babc jest na biezaco z roznymi nowinkami, bo lubia i maja czas czytac czasopisma z poradami. Wiec nie przesadzajmy. A jak babcia czy dziadek zle karmi dziecko, wystarczy taktownie upomniec.
zdziwiona
4 lata temu
a co ma do tego Tusk? pokazują jako dziwaczne zachowanie, o takie wpływy chodzi?
Kristof
4 lata temu
Naukowcy z UK. I wszystko jasne. Badali grupe "dziadkow", urodzonych w latach 60/70, wychowanych w blokowiskach, pijacych tanie piwo i jarajacych szlug za szlugiem. A Wlk Brytania w latach 80tych taka wlasnie była. Życiowi, świadomi dziadkowie dadza cuksa, skarca. Ale to co w umiarze, nie szkodzi
bEEDWCbn
mysza
4 lata temu
Bzura, jak wpadam po wnuki do ich domu, to wszystkie czipsy i soczki w pudełkach lądują zaraz w śmietniku. Zabieram dzieci do siebie, piją sok z czarnego , jedzą omlet z wiejskich jajek z dżemem malinowym i leniwe z wiejskiego serka. Jak nie chcą to nie jedzą.
babcia
4 lata temu
Obecni dziadkowie cierpieli głód? Przecież w czasie wojny ich jeszcze nie było na świecie!!!
fankamonka
4 lata temu
Co za bzdury!
Niezależny
4 lata temu
Dziwne... Nawet jeśli Dziadek palił to nigdy przy mnie( dowiedzałem się o tym po Jego śmierci)...Niezdrowe jedzenie? Babcia wszystko robiłą sama-śmietanę zbierała z mleka; ze śmietany ubijałą masło; zboże w młynie na mąke; z nawzów to przede wszystkim kompost...Ni e przekłądajmy bezkrytycznie UE na RP
marko
4 lata temu
Problem jest jeden i nie leży po stronie dziadków. Podajemy dzieciom i sami zjadamy produkty, które są trujące - wszystkie produkty. Fachowcy nie mając co robić z czasem opracowali grupy produktów dobrych i złych. Jeśli będziecie spożywać te dobre, to tak samo szybko padniecie, jak byście spożywali te zdrowe. Podobnie jest z kr5emami odmładzającymi - Japończycy twierdzą, że nie ma takiego kremu, który by pomagał.
pi
4 lata temu
dziadkowie gotuja dzieciom obiady nie skazuja je na jedzenie fsc foodow
czepik
4 lata temu
Babcia -Ty też nie czaisz bazy .
czepik
4 lata temu
Sceptyk- Ty nie kumasz tego co napisane a razem z Tobą wszyscy ,którzy Ciebie popierają.Czytać należy ze zrozumieniem.Tyle w temacie .
rici
4 lata temu
Następna chora propaganda!!! Według nich lepsza rodzina zastępcza i gender!!!!Dziadkowie od tysięcy lat wiedzieli i wiedzą co jest lepsze od paru filutów .z tytułami naukowvmi.
asse
4 lata temu
Ciąg dalszy rozbijania bliskości w rodzinach przez manipulatorów. Wstyd i hańba. !!!!!!!!!!
bEEDWCbf
Gurioo
4 lata temu
Naukowcy mają swoje urojenia w swoim świecie, ale większości z nich mogli by nie publikować światu.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić