Dzieci rodzą dzieci? Te dane zaskakują

26

Dwunastolatka w ciąży z dorosłym, 14-latka urodzi dziecko równolatka. Głośne informacje o nieletnich dziewczynach w ciąży pokazują większe odstępstwo od normy, niż może się wydawać.

Dzieci rodzą dzieci? Te dane zaskakują
(Shutterstock.com)

*Choć w mediach o nich głośno, dzieci rodzące dzieci są coraz rzadszym zjawiskiem. *Jeżeli ufać badaniom demografów z Uniwersytetu Łódzkiego, liczba nastolatek, które zachodzą w ciążę, spada. Najlepsza sytuacja jest na Podkarpaciu, w Małopolsce czy w Świętokrzyskiem. Tam matkami zostaje 8 na 1000 dziewczyn w wieku 15–19 lat. Z drugiej strony, w Zachodniopomorskiem ich odsetek jest dwa razy wyższy.

Wśród ogółu nastolatek jest ich mniej o 76 proc. W 1970 roku takich porodów było 50,7 tys., a już w ubiegłym roku 12 tys. Mniejszy, bo zaledwie 41-proc. spadek zanotowano u młodszych matek, które miały mniej niż 16 lat - zauważa "Rzeczpospolita".

W 2006 roku częściej rodziły nastolatki ze wsi, niż z miasta. Tak jest do dziś w Lubuskiem i Zachodniopomorskiem. W Łódzkiem, Opolskiem i na Śląsku trend się odwrócił, w pozostałych województwach wyrównał.

Autor: Jan Muller

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić