Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Dzięki niemu pojmano słynnego wodza Indian. Sprzedany za rekordową kwotę

10
Podziel się

Karabin Winchester z 1886 r. został sprzedany na aukcji w Illinois za 1,2 mln dolarów. Broń należała do Henry’ego Ware'a Lawtona, który dowodził operacją schwytania legendarnego wodza Apaczów Geronimo.

Dzięki niemu pojmano słynnego wodza Indian. Sprzedany za rekordową kwotę
(Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY, Ben Wittick)
bEUjqjKd

*To najdroższa broń palna, jaką kiedykolwiek sprzedano na aukcji. * Winchester uzyskał rekordową cenę mimo że tylko on stanowił przedmiot licytacji. Jak czytamy w The Guardian, strzelby czy pistolety osiągają wyższą wartość, kiedy wystawiane są w parach.

Henry Ware Lawton otrzymał karabin w prezencie od pracownika firmy Winchester. Na szczęście zatrudniony w niej George Albee zapisał numer seryjny broni, zanim podarował ją kapitanowi armii USA słynącemu ze swoich dokonań podczas wojny secesyjnej. Tożsamość obecnego właściciela karabinu nie została na jego życzenie ujawniona.

Geronimo to jeden z najbardziej znanych wodzów indiańskich w historii. Jest bohaterem wielu legend, powieści i westernów. W 1993 roku powstał film przedstawiający jego losy pt. ”Geronimo: amerykańska legenda”, a w stanie Oklahoma istnieje miejscowość nazwana jego imieniem.

bEUjqjKf

Autor: Paulina Kwiatkowska

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

bEUjqjKG
KOMENTARZE
(10)
xyz
6 lat temu
Indianie mieli piękną kulturę, miłość do natury, honor, uczciwość, Amerykanie mogliby się uczyć, jednak dolar przysłonił im oczy.
shiteryka
6 lat temu
Wybili rdzennych amerykanów(indian) pózniej sie wzieli za innych i tak do dnia dzisiejszego pchają sie gdzie ropa i inne surowce.
grzech
6 lat temu
Konflikt napływowej cywilizacji zachodniej z cywilizacją Indian, przypomina konflikt cywilizacji europejskiej z napływową cywilizacją arabską. I kto kogo wymorduje i zepchnie do rezerwatów?
bEUjqjKH
Oczytany
6 lat temu
Geronimo nigdy nie został schwytany.On i jego wojownicy dopiero wtedy złożyli broń kiedy dowiedzieli się,że ich rodziny zostały wywiezione z Arizony na Florydę.
owca
6 lat temu
Indianie mieli niezwykłą kulturę, miłość do natury, to czego my dopiero teraz się uczymy... nazywamy to ekologią... i nie zapominajmy o ludobójstwie i milionach istnień które stracono na Amerykańskiej ziemi
cycu
6 lat temu
Hamerykanski prezydent pouczał naszego (miało się u nich na wybory, a potrzebne mu były głosy żydowskiego elektoratu) że trzeba zwrócić pożydowskie majątki ich dalekim krewnym z USA i Izraela. A same jankesy Indian wymordowali i ograbili. Niech oddają mohawkom Manhattan i plac po tych 2 pożydowskich kamienicach, co im Bin Laden rozwalił. Będą się mieli czerwonoskórzy jak pączki w maśle...
y
6 lat temu
niemiecki wódz donasld trumpff masoński faszysta
hardy
6 lat temu
tak wyglądały początki "demokracji" bydła zza oceanu
norek
6 lat temu
początki demokracji usmenów teraz demokratyzuje świat
jbox-er
6 lat temu
najpierw Indian wymordowali ,a później uznali za bohaterów narodowych.Tak tylko zakłamani jankesi potrafią robić.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić