Dzięki temu lekowi ludzie będą żyli nawet 120 lat. Piszecie się na to?

Naukowcy mają już właściwie pewność – odkryto lek, który wydłuża życie.

Tabletki
Tabletki (Pixabay.com)

Według belgijskich naukowców, to metformina. Jak donosi brytyjski „The Telegraph” przeprowadzone testy na zwierzętach udowodniły, że stworzenia, którym ją podawano, żyły dłużej i były zdrowsze. Dlaczego? Profesor Gordon Lithgow z Buck Institute for Research on Ageing w Californii tłumaczy, że proces starzenia jest bezpośrednią przyczyną licznych chorób, takich jak rak czy demencja.

Metformina m.in. zwiększa ilość tlenu w komórkach, co je wzmacnia i pozwala żyć dłużej. Dzięki temu lekowi osoby mające naprawdę 70 lat czułyby się o 20 lat młodsze. Aby jeszcze potwierdzić wyniki testów, poszukiwanych jest 3 tys. osób w wieku od 70 do 80 lat (ewentualnie starsze), które są w grupie podwyższonego ryzyka zachorowaniem na raka, choroby serca czy demencję.

Warto dodać, że metformina jest już teraz stosowana przez osoby chore na cukrzycę 2. typu. Naukowcy z Cardiff University twierdzą, że pacjenci z określonej, niewielkiej grupy badawczej, biorący ten lek, żyli dłużej niż zdrowe osoby. Zanim jednak teza o długowiecznych właściwościach metforminy zostanie ostatecznie potwierdzona lub obalona, potrzebne są dokładniejsze badania.

Przy okazji takich informacji zawsze pojawia się jednak pewne pytanie. Czy aby na pewno ludzie będą chcieli tak długo żyć? Być może wiele osób uzna, że 70-80 w zupełności wystarcza.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić