Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
Katarzyna Bogdańska
Katarzyna Bogdańska
|

Dziś staną zegary w całej Polsce. To nie jest przypadkowa data

11
Podziel się

Dokładnie o 11.15 zatrzymają się wskazówki zegarów w wielu miastach Polski. Stanie nawet najbardziej widoczny zegar w Polsce, czyli na Pałacu Kultury i Nauki. A wszystko to, by uczcić wyjątkowego człowieka.

Niektóre zegary staną na ponad dobę
Niektóre zegary staną na ponad dobę (East News)

Zegarmistrzowie wstrzymają zegary ku pamięci prof. Zdzisława Mrugalskiego.

Na jakiś czas staną zegary m.in. na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, Ratuszu w Poznaniu czy Świebodzicach. Akcja ma upamiętnić profesora Zdzisława Mrugalskiego, wychowawcę wielu pokoleń polskich zegarmistrzów.

Akcję zatrzymania zegarów w wielu miastach Polski na znak pamięci o zmarłym 22 października profesorze Zdzisławie Mrugalskim organizują w piątek członkowie Stowarzyszenia Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków.

O godz. 11:15 zatrzymają się wskazówki zegarów m.in. na: budynku Warszawskiego Cechu Złotników, Zegarmistrzów, Optyków, Grawerów i Brązowników; Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, a także na ratuszach miejskich w Poznaniu i w Świebodzicach. Na jakiś czas staną też zegary dostępne publicznie np. w Łodzi, Piasecznie, Głogowie, Gdyni.

Skąd ta godzina?

Wybór godziny nie jest przypadkowy, o tej porze 17 września 1939 r. na skutek pożaru zatrzymał się zegar na Wieży Zygmuntowskiej Zamku Królewskiego w Warszawie. Profesor Mrugalski był w zespole odbudowującym zegar po zniszczeniach wojennych.

"Profesor Mrugalski wyjątkową i wielką miłością darzył zegar na Wieży Zygmuntowskiej Zamku Królewskiego w Warszawie. Czuwał nad opracowaniem konstrukcji oraz nadzorował wykonanie i montaż jego mechanizmu. Potem przez wiele lat sprawował nadzór nad eksploatacją tego zegara. Przestawianie wskazania zegara z czasu letniego na zimowy i z zimowego na letni zawsze wykonywał osobiście lub było to przeprowadzane w jego obecności" - czytamy w komunikacie Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków.

Zegary na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie będą zatrzymane na 87 minut, co ma symbolizować wiek, w którym zmarł profesor.

"Dla uczczenia Jego pamięci chcielibyśmy na chwilę zatrzymać zegary. My Klubowicze zatrzymamy kilka, kilkanaście, a może nawet kilkadziesiąt z tych najważniejszych. Zatrzymamy je w piątek 27 października o godzinie 11:15 na godzinę lub dwie, niektóre na ponad dobę, by ponownie zaczęły wskazywać już czas zimowy" - napisali klubowicze.

Kim był Zbigniew Mrugalski?

Zdzisław Mrugalski rozpoczął swoją karierę zawodową jako uczeń zegarmistrzowskiego zawodu w rodzinnym Ostrowie Wielkopolskim. Przez wiele lat był wykładowcą na Wydziale Mechaniki Precyzyjnej Politechniki Warszawskiej. Zajmował również stanowisko dyrektora Instytutu Konstrukcji Przyrządów Precyzyjnych i Optycznych Politechniki Warszawskiej. Kierował także Zakładem Konstrukcji Urządzeń Precyzyjnych.

Był członkiem Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich, a także współtwórcą Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków, będącym największym w Polsce stowarzyszeniem pasjonatów tej dziedziny mechaniki. Profesor był autor wielu artykułów oraz książek, w tym m.in. "Mechanizmy zegarowe”, "Przemysł zegarowy w Polsce” i "Zegar na Wieży Zamku Królewskiego w Warszawie”.

Pogrzeb profesora Zdzisława Mrugalskiego odbędzie się 8 listopada na Cmentarzu Wolskim w Warszawie.

Źródło: kmziz.pl/PAP

Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(11)
BULU
4 lata temu
A JUTRO STANA SAMOCHODY BO JA JE REPERUJE
EMIGRANT57
4 lata temu
Nikt go nie zna a tu wielki szum-ot zwykly czlowiek pasjonat
poprawka do b...
4 lata temu
Budzik 6 godzin temu Prima aprilis czy co? Nie, to tylko ty jestes p-niety!
007
4 lata temu
a morze to byl jarek
mmmm
4 lata temu
Widząc błędy w artykule a o mieszaniu imienia prof. dochodzą do wniosku , że pisał to jakiś KODowiec.
i
4 lata temu
To jak się w końcu ten facet nazywał, Zbigniew czy Zdzisław? Poziom artykułów na tym portalu powoli sięga dna
kat
4 lata temu
brak słów
strazak
4 lata temu
ale dopiero wieczorem :-)
majk
4 lata temu
U mnie zegar stanął o 2.45. Skąd wiedział? Cuda.
htm
4 lata temu
dzisiaj nie jest 17 września. Przy okazji, załączanie syren alarmowych bez konieczności to wybryk chuligański. Przynajmniej 96 % społeczeństwa musi wiedzieć dlaczego syrena jest włączana.
Budzik
4 lata temu
Prima aprilis czy co?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić