o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na

Efekty 6-godzinnego dnia pracy mogą zaskoczyć

38
Podziel się

W Szwecji w jednym z domów spokojnej starości wprowadzono sześciogodzinny dzień pracy. Rząd chciał porównać zatrudnione w nim pielęgniarki z innymi, wciąż czuwającymi przy pacjentach w standardowym wymiarze godzin. Wyniki eksperymentu są jednoznaczne.

Ręka, osoba starsza, pielęgniarka, opiekunka
Ręka, osoba starsza, pielęgniarka, opiekunka (Fotolia, © Sandor Kacso)
bDUaFWCZ

Krótsza praca sprzyja ogólnemu zadowoleniu i efektywności. W ciągu roku znacząca większość pielęgniarek pracujących sześć godzin dziennie wykazała się większą produktywnością. Ponadto panie brały aż o połowę mniej dni wolnych z powodów zdrowotnych. Były również bardziej zadowolone z wykonywanych obowiązków - informuje Independent.

Trudno przez bite osiem godzin równie mocno skupiać się na pracy. Pracująć sześć godzin, łatwiej zachować koncentrację i wszystko robić dokładniej i szybciej - twierdzi Bengt Lorentzon, naukowiec badający efekty eksperymentu.

To nie pierwszy taki eksperyment. W samej Szwecji coraz więcej firm decyduje się skracać czas pracy zatrudnionym. Firma Background AB wprowadziła również godzinną przerwę na lunch. Dzieje się tak w różnych sektorach, nie tylko opieki medycznej. Skutki za każdym razem są zadowalające.

bDUaFWDb

Autor: Bartosz Nowak

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bDUaFWDC
KOMENTARZE
(38)
onnn
5 lata temu
Pracujesz by żyć, a nie żyjesz by pracować!
we
5 lata temu
dokładnie tak! 6 godzin to się chce pracować, jest siła, jest zadowolenie i jest czas na życie osobiste. jak wracam z pracy po 8 godzinach plus dojazdy, to nie mam nawet ochoty wydać zarobionej kasy czy iść na spacer. moi znajomi to samo. nie mamy siły na podtrzymywanie przyjaźni :(
ja
5 lata temu
u nas jak by tak wprowadzili to ludzie by pracowali na 3 etaty jednicześnie
bDUaFWDD
maciej
5 lata temu
W Polszy nie przejdzie bo wypłata będzie adekwatna do godzin...
pracownik
5 lata temu
A ja zauważyłem, że przez 5 godzin pracuję wydajniej niż przez 6. A przez 4 to już zasuwam jak mała surykatka.
Najnowsze komentarze (38)
Loco
5 lata temu
Trzeba pamietac że szwecja to zupelnie inna mentalnosc... I inny poziom życia i inna zamożność Państwa. Oni moga sobie na to pozwolic. My raczej nie
Wesołybdgbdg
5 lata temu
Ja pracuję w gastronomii 13 godzin 20dni w miesiącu i jestem efektywny bo to polska a nie elegancja Szwecja
twoj nick
5 lata temu
Nie wolno, ludziom pracowac mniej niz 8 godzin, najlepiej jak beda pracowac 10-12, bo wtedy juz nie chce im sie myslec i to jest glownym celem tylu godzin pracy.Jak pojda po 6 godzinach do domu, to beda mieli czas porozmyslac, o systemie, ktory ich dyma.
Zabawa bez kr...
5 lata temu
Wreszcie jakiś dobry pomysł. Człowiek pracujący 8h czyli z dojazdami najczęściej 10h nie ma czasu, siły a w Polsce często też pieniędzy na prawdziwe życie. Ja bym jeszcze dał wolne piątki czyli 4dni pracy 3 dni wolnego.
HHJ
5 lata temu
ROBOTA TO GŁUPOTA - PICIE TO JEST ŻYCIE .
juch
5 lata temu
6-8 godzin? A co mają powiedzieć ludzie, którzy pracują 10-12 godzin dziennie przez 5 lub 6 dni w tygodniu? Polacy to najbardziej zapracowany kraj UE, szkoda tylko, że zarobki nie odzwierciedlają tego poświęcenia.
Moni
5 lata temu
Skoro u nas nawet dzieci z 4 klasy mają po 7- 8 godzin w szkole. Obłęd
asdfg
5 lata temu
Jak dobrze mam 20 lat i robię czasem po 15 godzin i gdzie tu jakieś normy ???
bDUaFWDv
Polak
5 lata temu
Wątpię, żeby korpo-wyzyskiwacze poszli na coś takiego. Polakom ciągle mówi się, że za mało pracują i że mają pracować więcej, żeby gonić jewrope...
max.
5 lata temu
Tylko ze w Szwecji ta pielęgniarka zarabia tyle ze ja stać na prawilne życie, a nie egzystencje jak u nas. Pracowałem w Norwegii w kraju w ktorym ludnosc jest najbardziej zadowolona z całej Europy.
Zorin
5 lata temu
W PL do tego nie dorośliśmy
pracownik
5 lata temu
A ja zauważyłem, że przez 5 godzin pracuję wydajniej niż przez 6. A przez 4 to już zasuwam jak mała surykatka.
ja
5 lata temu
A ja na recepcji pracuję 18 godz. na dobę, 6 dni w tygodniu. Mam ochotę skoczyć z mostu...
kot yaro
5 lata temu
co to za gu.....wno tego nawet nie da się komentować ,,,ja proponuje 3 gdz na dobe ,,,,6 gdz to 72 zł fajki 13 zl najtańsze śniadanie plus biad 20 zł dojazd 10 zł co z dniówki zostaje 33 zł no zajebiś,,,,,cie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić