REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 3 godziny temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Dagmara Smykla27.11.18 (14:47)

Europejczycy niewiele wiedzą o Holokauście. Zawstydzająca ankieta

CNN opublikowało wyniki badania na temat stosunku Europejczyków do Izraela i osób pochodzenia żydowskiego. Na jaw wyszła przerażająca ignorancja na temat Holokaustu.
Ilia Yefimovich / Getty Images

"Pamięć o Holokauście zaczyna zanikać". Tak uważają dziennikarze CNN analizujący wyniki ankiety przeprowadzonej w Polsce, Austrii, Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, na Węgrzech oraz w Szwecji. Aż jedna trzecia Europejczyków wie bardzo niewiele lub nic na temat zamordowania kilku milionów Żydów na terenach kontrolowanych przez hitlerowskie Niemcy.

Jednak 80 proc. Polaków uważa, że upamiętnianie Zagłady jest konieczne. Także 66 procent Europejczyków - którzy wiedzą cokolwiek na ten temat - sądzi, że pielęgnowanie pamięci o ofiarach Holokaustu może sprawić, że podobne okrucieństwa nie powtórzą się na Starym Kontynencie.

REKLAMA

66 proc. Polaków uważa, że Izrael ma prawo istnieć. To więcej niż w innych krajach Europy (średnio 54 procent). Jednocześnie połowa ankietowanych z Polski uważa, że rząd Binjamina Netanjahu używa Holokaustu do usprawiedliwienia swoich kontrowersyjnych działań.

Żydzi rządzą światem? Ponad 25 proc. Polaków i Węgrów twierdzi, że osoby pochodzenia żydowskiego mają zbyt duży wpływ na media. Przekonanie o potężnej władzy Żydów idzie w parze z przeszacowaniem ich liczebności: 25 procent węgierskich respondentów oraz 20 proc. Polaków i Brytyjczyków uważa, że 20 procent ludzkości to Żydzi. W rzeczywistości stanowią oni zaledwie 0.2 proc. światowej populacji.

Niechęć do innych mniejszości jest znacznie większa. 10 proc. Europejczyków ma nieprzyjazny stosunek do Żydów, ale o wiele gorszą opinię mają imigranci i muzułmanie. Niechęć do nich deklaruje odpowiednio 36 i 37 procent ankietowanych, a 39 proc. ma negatywne zdanie na temat Romów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Piotr Gliński o swojej wypowiedzi o Żydach: nie powtórzyłbym takich słów

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij