Eurowizja: Ukraińcy cieszą się z wygranej... z Putinem

42

Ukraina cieszy się ze zwycięstwa w finale 61. konkursu Eurowizji w Sztokholmie. Wśród Ukraińców i krymskich Tatarów wygrana Jamali jest tematem numerem jeden w mediach społecznościowych. Wszystko w cieniu rozgrywek politycznych.

Eurowizja: Ukraińcy cieszą się z wygranej... z Putinem
(AFP, JONATHAN NACKSTRAND)

Nie wiadomo, z czego ukraińscy internauci cieszą się bardziej. Z wygranej w konkursie, czy z wygranej nad Rosją, która domagała się dyskwalifikacji utworu Jamali. Zdaniem Rosjan piosenka miała polityczny wydźwięk, ponieważ ukraińska piosenkarka śpiewała o deportacji Tatarów w czasach stalinowskich.

Pierwsze takie zwycięstwo nad putinowską Rosją. Kluczem do wyzwolenia Krymu są krymscy Tatarzy. Nie ma Ukrainy bez Krymu - napisał na swoim profilu facebookowym tatarski działacz Lenur Islamow.

W sieci pojawiło się więcej takich głosów. Refat Czubarow, przewodniczący samorządu tatarskiego, Medżlisu i deputowany Rady Najwyższej Ukrainy, określił wygraną Jamali "krokiem ku wyzwoleniu Krymu od rosyjskich okupantów".

Pewnego dnia zbierzemy się wszyscy na Krymie wolnym od rosyjskich okupantów, w starym i słynnym mieście Bakczysaraju! Dziś uczyniono jeszcze jeden ważny krok w tym kierunku! - napisał Czubarow na swoim facebookowym profilu.

*Tatarzy zostali wysiedleni z Krymu w 1944 roku na rozkaz Józefa Stalina. * Wódz ZSRR oskarżył ich o współpracę z III Rzeszą. Niestety prawie połowa Tatarów nie przeżyła wysiedlenia, a ocaleni mogli wrócić do ojczyzny dopiero w połowie lat 80. Zdaniem tvn24.pl historia niemal się powtórzyła w 2014 roku podczas aneksji Krymu przez Rosję. Tatarzy zbojkotowalil referendum o przyłączeniu półwyspu krymskiego Rosji, narażając się na represje ze strony władz rosyjskich.

Autor: Arkadiusz Puz

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić