Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Eurowizja: Ukraińcy cieszą się z wygranej... z Putinem

33
Podziel się

Ukraina cieszy się ze zwycięstwa w finale 61. konkursu Eurowizji w Sztokholmie. Wśród Ukraińców i krymskich Tatarów wygrana Jamali jest tematem numerem jeden w mediach społecznościowych. Wszystko w cieniu rozgrywek politycznych.

Eurowizja: Ukraińcy cieszą się z wygranej... z Putinem
(AFP, JONATHAN NACKSTRAND)
bEUMofJx

Nie wiadomo, z czego ukraińscy internauci cieszą się bardziej. Z wygranej w konkursie, czy z wygranej nad Rosją, która domagała się dyskwalifikacji utworu Jamali. Zdaniem Rosjan piosenka miała polityczny wydźwięk, ponieważ ukraińska piosenkarka śpiewała o deportacji Tatarów w czasach stalinowskich.

Pierwsze takie zwycięstwo nad putinowską Rosją. Kluczem do wyzwolenia Krymu są krymscy Tatarzy. Nie ma Ukrainy bez Krymu - napisał na swoim profilu facebookowym tatarski działacz Lenur Islamow.

W sieci pojawiło się więcej takich głosów. Refat Czubarow, przewodniczący samorządu tatarskiego, Medżlisu i deputowany Rady Najwyższej Ukrainy, określił wygraną Jamali "krokiem ku wyzwoleniu Krymu od rosyjskich okupantów".

bEUMofJz

Pewnego dnia zbierzemy się wszyscy na Krymie wolnym od rosyjskich okupantów, w starym i słynnym mieście Bakczysaraju! Dziś uczyniono jeszcze jeden ważny krok w tym kierunku! - napisał Czubarow na swoim facebookowym profilu.

*Tatarzy zostali wysiedleni z Krymu w 1944 roku na rozkaz Józefa Stalina. * Wódz ZSRR oskarżył ich o współpracę z III Rzeszą. Niestety prawie połowa Tatarów nie przeżyła wysiedlenia, a ocaleni mogli wrócić do ojczyzny dopiero w połowie lat 80. Zdaniem tvn24.pl historia niemal się powtórzyła w 2014 roku podczas aneksji Krymu przez Rosję. Tatarzy zbojkotowalil referendum o przyłączeniu półwyspu krymskiego Rosji, narażając się na represje ze strony władz rosyjskich.

Autor: Arkadiusz Puz

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

bEUMofKa
KOMENTARZE
(33)
emerryt
6 lat temu
mały kamyczek w sprawie , ale dobre i to!!!
gosc
6 lat temu
Trudno to nazwac festiwalem piosenki skoro to polityka. To ma byc spiewanie a nie sprawy polityczne na forum publicznym. Wykorzystuje sie tak duza widownie aby mieszac ludziom w glowach.A ukrainka cieszy sie bo forsa leci I poleci. Zgadzam sie z protestem Rosjan.
NIE PLATFORMI...
6 lat temu
Tatarzy i Ukraińcy ,tą piosenką to możecie sobie co najwyżej dupę podetrzeć ,tam gdzie jest sztuka tam nie powinno być polityki.
bEUMofKb
NIE PLATFORMI...
6 lat temu
Ukraina tak odzyska Krym jak my Polacy Lwów .Teraz do rzeczy Gomułka popił sobie z Chruszczowem i w pijackim transie zwrócił się do Chruszczowa ,Nikita ziemi macie skolko godno to byś nam oddał Lwów i Kijów ,Chruszczowi po tych słowach zajaśniała pod czerepem i mówi ,Władek ,Kijów to ci mogę już w....ć ale Lwów to sobie sam na łap ,tak samo będzie z Krymem Putina.
hadaset
6 lat temu
Ciekawi mnie jak zorganizują ten konkurs u siebie w przyszłym roku...
anna
6 lat temu
nie ma Polski bez Lwowa
obserwator
6 lat temu
konkurs typowo polityczny, ostatnim razem wygral (ten co raz jest kobieta a raz facetem) bo taki styl panuje/wal w zachodniej Europie tzw. wielka tolerancja. To wtedy ruskie ich wysmiali. Teraz wybrali piosenke z Ukrainy bo wiedza jak ruskich Krym boli i zachodniacy chca pokazac jak bardzo chca Ukraine wziac do Uni (zeby nadmiar produkcji tam pchac)
radek
6 lat temu
Bardzo przepraszam ale to nie jest strona dla pracownikow ambasady rosyjskiej zeby umieszczali swoje polityczne wypociny
gol
6 lat temu
Eurowizja totalna kompromitacja jak nie lesbijki to polityka .O jakim konkursie piosenki mowimy.Duzo wrzasku ,krzyku i tandety. Dla kogo to wszystko bo chyba nie dla widzow ktorzy maja choć trochę dobrego smaku ???
takijeden
6 lat temu
he he,a europa nadal nic nie kapuje,robi na sile wrogow z ruskich,a nie zdaje sobie sprawe ,ze zagrozenie to isis!a wracajac do konkursu-ciesza sie z wygranej z putinem?!jakos nie przypominam sobie,zeby to putin wystepowal na scenie i spiewal))
krusus
6 lat temu
Wycie do księżyca. Wiedziałem od początku, że wygra bo aneksja Krymu itd.... Za rok wygra Syria :D
33
6 lat temu
ewidentnie polityczna decyzja, chodzi o to zeby głupia piosenką podgrzać serca tatarów krymskich i ukrainców do walki z Rosja żeby na Krymie wybuchały kolejne rewolty. tanim kosztem można zaprogramować ludzi.
patrota
6 lat temu
Teraz Polacy powinni skomponować piosenkę o rzezi wołyńskiej i zaśpiewać ją na festiwalu eurowizji na Upowskiej Ukrainie.Murowane pierwsze miejsce.
bEUMofJT
jure
6 lat temu
No cóż, zdrada narodowa, zaprzaństwo i nihilizm nigdy Polakom nic dobrego nie przyniosły. Gorzej bywało jedynie w okresach „patriotycznych uniesień”. Polak motywowany patriotyczną emocją gotów jest na ściągnięcie na swą głowę największych nawet kataklizmów. Dowodem na to są straceńcze konflikty, idiotyczne powstania, pozbawiające Polskę resztek suwerenności, niszczące elity narodowe, substancję materialna i kulturową, oraz inne temu podobne bezmyślne emocjonalne wyskoki. Stąd też dzisiejsza eksplozja „patriotyzmu” w III RP jeży mi dosłownie włosy na głowie. Jej autorem jest pan Jarosław Kaczyński i jego polityczne ugrupowanie PiS. Zarówno on, jak i jego partia znane są z poprzedniego okresu sprawowania władzy, jako ci którzy de jure zlikwidowali polską niepodległość poprzez „wynegocjowanie” i ratyfikację „Traktatu Lizbońskiego...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić