Facebook będzie miał w Polsce kłopoty. Wytaczają ciężkie działa

15

Najpopularniejszy portal społecznościowy może mieć duże problemy z polskim prawem. Sprawą ma zająć się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a także Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.

Domyślny opis zdjęcia na stronę główną
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną (flickr.com, downloadsource.fr)

Facebook prawdopodobnie narusza kilka przepisów. Może chodzić o nadużywanie pozycji dominującej, naruszanie zbiorowych interesów konsumentów, a także przestrzeganie prawa do prywatności. O możliwości wszczęcia postępowania przeciwko firmie Marka Zuckerberga dowiedział się nieoficjalnie "Dziennik Gazeta Prawna".

Sprawa dotyczy milionów użytkowników. To ich dane są w niekontrolowany sposób sprzedawane przez Facebooka reklamodawcom. Jednak jak przyznają eksperci, sam fakt, że FB ma na rynku pozycję dominującą, nie jest w żaden sposób karany. Dopiero za jej nadużywanie można, zgodnie z polskim prawem, nałożyć karę.

Nadużywania danych osobowych nie da się uniknąć? Jak przyznaje adwokat Krzysztof Borżoł, użytkownicy Facebooka stają przed trudnym wyborem: albo zaakceptują niekorzystną dla nich umowę z portalem, albo nie będą mogli z niego korzystać. Właśnie narzucanie takich warunków może być - według mecenasa - kluczowym punktem odniesienia dla polskich urzędów.

Jeśli postępowania dojdą do skutku, Polska będzie kolejnym krajem wytaczającym działa przeciwko Facebookowi. W marcu tego roku o nadużywanie pozycji dominującej na rynku portal Zuckerberga został oskarżony przez niemiecki Bundeskartellamt. Jak przyznają eksperci, bardzo prawdopodobne jest, że zasądzone zostaną wielomilionowe kary i odszkodowania.

Autor: Kamil Karnowski

Zobacz także:

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić