Tomasz Wiślicki| 
aktualizacja 

Facebook usuwa profile organizacji narodowców

29

Za czystkę stron dużych polskich organizacji narodowo-radykalnych odpowiadają administratorzy Facebooka. Jednym z usuniętych profili jest strona Marszu Niepodległości. Za jej pośrednictwem działacze zbierali pieniądze na organizację corocznego warszawskiego pochodu, który ma przejść ulicami Warszawy 11 listopada.

Facebook usuwa profile organizacji narodowców
(Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY, Rosiek.klub)

*Strony organizacji kasowane są regularnie od kilku miesięcy. *Szybko jednak wracają, w nowych odsłonach. Sam usunięty właśnie profil Marszu Niepodległości był już czwartą jego wersją. Jak pisze "Wyborcza", blokowane są też prywatne profile działaczy. Nietrudno domyślić się, że nie są oni z tego powodu zachwyceni.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Narodowcy mówią o cenzurze i zapowiadają protest. 5 listopada Marsz Niepodległości planuje zorganizować manifestację pod warszawskim biurem Facebooka, domagając się "równego traktowania" i zadośćuczynienia za "dające się przeliczyć biznesowo straty". Zdają sobie jednak sprawę, że ze względu na to, że Facebook nie jest polską firmą, ewentualne kroki prawne wymierzone w portal społecznościowy mogą być skomplikowane.

Nie tylko Facebook blokuje profile. Należąca do innego giganta, czyli Google popularna platforma wideo YouTube zablokowała konta pastora Kościoła Nowego Przymierza Pawła Chojeckiego oraz byłego wiceprezesa Ruchu Narodowego oraz kandydata na Prezydenta RP Mariana Kowalskiego.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Jak pisze "Wyborcza", weryfikacją facebookowych postów nie zajmują się Polacy. Treści z Polski najczęściej trafiają do Dublina. Jeśli łamią one standardy portalu, na przykład zachęcają do nękania i prześladowania lub zawierają mowę nienawiści albo groźby, zostają usunięte. Odpowiedzialnym za ich publikację osobom może grozić 30-dniowa blokada, a w przypadku dalszego naruszenia zasad nawet zawieszenie lub usunięcie konta.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić