Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
aktualizacja

Figurka oficera NKWD. IPN interweniuje

20
Podziel się

Instytut Pamięci Narodowej wystosował list do producenta klocków, który w historycznej serii gazetowej, związanej z II wojną światową, oferuje figurkę "oficera NKWD z pistoletem maszynowym PPSz (pepesza)".

Figurka oficera NKWD. IPN interweniuje
(materiały własne)
bETBfMKt

IPN nie oczekuje wycofania kolekcji, ale refleksji związanej z produkcją zabawki. W opublikowanym przez RMF24 fragmencie listu, który otrzymała firma, przedstawiciele Instytutu piszą o "odpowiedzialnym podejściu do własnej historii".

Uważam za wysoce niestosowne rozprowadzanie wśród dzieci miniaturowych postaci formacji o charakterze zbrodniczym. W tym wypadku nie można zasłaniać się twierdzeniem, że odtwarzanie konfliktu zbrojnego wymaga pokazania obu jego stron. (...) To NKWD było współodpowiedzialne m.in. za wymordowanie ok. 100 tys. Polaków w latach 30. XX wieku w ramach operacji Polskiej NKWD, za Zbrodnię Katyńską, deportacje Polaków na Syberię i Obławę Augustowską - największą zbrodnię na Polakach po zakończeniu II wojny - głosi cytowany przez RMF24 list IPN.

IPN dołączył do listu przewodnik po miejscach represji NKWD. Ma on pomóc firmie produkującej zabawki "przeanalizować zasadność podjętych decyzji". Ponadto Instytut zaapelował o "szczególną rozwagę w prowadzonych projektach o charakterze historycznym", zwracając uwagę na ewentualne "trudne do naprawienia konsekwencje".

bETBfMKv

Trudno sobie wyobrazić, by w Izraelu dystrybuowano zabawki nawiązujące do Waffen SS. Tak samo powinno być trudne do wyobrażenia, by w kraju, którego elita wiosną 1940 r. została zgładzona strzałem w tył głowy, dziecko otrzymało zabawkę nawiązującą do morderców swoich przodków - można przeczytać w liście.

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store

bETBfMKW
KOMENTARZE
(20)
leo
6 lat temu
IPN = POŚMIEWISKO
jak sięgam pa...
6 lat temu
ale jak ci żołnierze w 44 i 45 wyzwalali nasz kraj to jakoś ipn nie protestował....
1234
6 lat temu
Dobra, a numery z niemieckimi żołnierzami to już są OK ? Na przykład numer 9 - proszę zwrócić uwagę na "twarz" tej figurki i kolorystykę. Będziemy się licytować kto był gorszy, czy Rusek czy Niemiec ?
bETBfMKX
pawel
6 lat temu
Moim hobby jest modelarstwo (sprzęt wojskowy i figurki żołnierzy). Jak się i za ten temat "wezmą" to opuszczam kraj.
Obywatel
6 lat temu
Zakazać szydłu nosić broszkę bo ma szpilkę a to też broń
Gilder
6 lat temu
EEE tam totalna przesada. Powinny być takie figurki. Oczywiście z odpowiednią informacją, że to byli zbrodniarze. Jak byłem mały to miałem figurki żołnierzy radzieckich. Stawiałem ich pod ścianą i strzelałem z pistoletu na strzałki :) Jakoś nie stałem się sadystą ani miłośnikiem armii czerwonej. Pojawiło się natomiast zainteresowanie historią i wyrósł ze mnie nauczyciel historii. Najważniejsze wiec żeby zainteresować dzieciaki a prawda sama do nich dotrze.
totenkopf1
6 lat temu
Ale heca żołnierz NKWD! a 1/2 tej serii to żołnierze Wermachtu i Waffen SS to byli "prawdziwi" przyjaciele Polski i IPN nie zauważył tego. Moje dziecko się tym bawi i pyta kto kim był tak to by w wieku 6 lat nie wiedział kto napadł Polskę. Niech IPN szuka gdzie indziej sensacji a nie w zabawkach które czegoś namacalnie uczą.
ula
6 lat temu
A to że we wczesniejszych numerach ukazała się figurka żołnierza niemieckiego to nie przeszkadza IPN ?
miromir
6 lat temu
prosty sposób na oswajanie ludzi ze zbrodniczym systemem. Zabawka nie może być zła! I to co przedstawia też nie może być złe!! PROSTE !!?
miromir
6 lat temu
prosty sposób na oswajanie ludzi ze zbrodniczym systemem. Zabawka nie może być zła! I to co przedstawia też nie może być złe!! PROSTE !!?
kość
6 lat temu
A gdzie można to kupić lub zamówić??
boo
6 lat temu
Mowicie o NKWD, i faszyzmie, kiedy to bylo? Teraz mamy radykalny islam i nowe niebezpieczenstwo i ludobojstwo i trzeba z tym walczyc. Precz z islamem jako religia promujaca nienawisc do innych kultur. Islam=faszyzm=stalinizm
Gość 2
6 lat temu
IPN robi więcej szkody dla Polski niż ten NKWD .
bETBfMKP
l
6 lat temu
Uważam, że nie ma w tym nic złego, jeżeli rodzice odpowiednio uświadomią dziecko o tych wydarzeniach. Poza tym, to całkiem fajna zabawka. :D
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić