Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Francja grozi Polsce polityczną zemstą. Za Caracale

0
Podziel się:

Jeżeli Polska zerwie kontrakt na francuskie śmigłowce, może spodziewać się "politycznego" odwetu - usłyszał dziennikarz "Gazety Wyborczej" we francuskim MON-ie.

Francja grozi Polsce polityczną zemstą. Za Caracale
(Theillet Laurent /PHOTOPQR/SUD OUEST /Forum)

Francuzi grożą reperkusjami i wypominają już udzieloną pomoc. Tamtejsi urzędnicy i politycy czują żal, że gdy ich o to poproszono, po aneksji Krymu przez Rosję wysłali żołnierzy na wschód Europy oraz wstrzymali dostawę okrętów desantowych typu Mistral do Rosji. Antoni Macierewicz zapewne usłyszał to niedawno od swojego odpowiednika Jean-Ives'a Le Drian.

Rozmawiali w cztery oczy. Minister Le Drian należy do takich, którzy mówią to, co myślą. Przypuszczam, że minister Macierewicz też - wyborcza.pl cytuje "wysokiego urzędnik resortu obrony".

Strona francuska przekonuje, że formalnie nie ma się do czego przyczepić. Przetarg w jej ocenie był "doskonale przejrzysty". Tymczasem Polska zamiast wstępnie zamówionych 50 maszyn H225M Caracal produkcji Airbusa ostatecznie kupiłaby kilka. Alternatywą byłyby śmiegłowce np. AW149 PZL-Świdnik i AgustaWestland. Ofertę złożył też PZL Mielec, własność amerykańskiej korporacji Sikorsky.

Macierewicz uważa, że odrzucenie ofert polsko-amerykańskich to cios w rodzimy przemysł obronny. To samo mówili jeszcze przed wyborami obecni premier i prezydent Polski. Równolegle z przepychankami w mediach w gabinetach ministerialnych toczą się polsko-francuskie rozmowy dotyczące offsetu. MON nieoficjalnie twierdzi, że "Francuzi nie wywiązują się z zobowiązań". Airbus to dementuje.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić