Fryderyki 2016: kto zostanie najlepszym debiutantem?

9

Debiut to nowość, oryginalność i świeżość. Jak wiadomo, najważniejszy jest pierwszy krok. Zapoznajcie się z sylwetkami czterech muzyków, którzy w tym roku staną w szranki w walce o statuetkę.

Fryderyki 2016: kto zostanie najlepszym debiutantem?
(Pixabay.com, CC0 Public Domain)

*Zacznijmy od Kroteza. *Podbił on serca słuchaczy wrażliwością i niezwykłym głosem, w którym wyśpiewuje swoje ballady. Utwory „Zostań”, „Od dawna już wiem” podbiły Listę Przebojów Trójki. Jego debiutancka płyta „Bumerang”, wydana przez Jazzboy Records, została nominowana w tym roku nominowana w czterech kategoriach, co zwiększa szanse Łukasza Federkiewicza, bo tak nazywa się Kortez, na zwycięstwo w kategorii „Debiut”.

*Leski, to 35-letni Paweł Leszoski. *W czerwcu wydał swój debiutancki krążek zatytułowany „.splot”. Fani pokochali go za popowe utwory: „Lepiej wcale”, „Ulotny” i „Kosmonautę”. Leski jest laureatem Nagrody Muzycznej Programu Trzeciego „Mateusz” w kategorii „Muzyka rozrywkowa – debiut”. Jego płytę polecały takie ikony jak Mela Koteluk, Wojciech Waglewski i Anna Gacek.

Z kolei Maria Komasa dorastała w Warszawie. Ukończyła stołeczną szkołę muzyczną. Potrafi grać na fortepianie, organach i klawesynie. Choć jej pierwszy album to mieszanka dream popu z klasycznym rockiem i brzmieniem lat 60., piosenkarka uczyła się również śpiewu operowego. Producentem albumu „Mary Komasa” jest Guy Sternberg. Krążek promuje stonowany singiel „City Of My Dreams”.

Znacie Rysy? Krążek „Traveler”, wydany przez niezależną wytwórnię „U Know Me Records” to dzieło Wojtka Urbańskiego i Łukasza Stachurko. Gościnnie wystąpili Justyna Święs z zespołu The Dumplings, Baascha i Piotra Zioła. Ciekawe, nowoczesne brzmienie.

Na koniec Terrafic Sunday. Ten zespół z Poznania tworzy czterech młodych chłopaków. Mieli już okazji wystąpić na Open’er Festival, Spring Break Festival, Jarocin Festiwal, Orange Warsaw Festival i w koncertowym studiu Programu III Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. Grają indie rock z pazurem. Energiczny kwartet, którego ostatnio wszędzie pełno, ma szansę zamieszać w rywalizacji. Nakładem Sony Music Poland wydali krążek „Strangers, Lovers”.

*W zeszłym roku w tej kategorii zwyciężył zespół The Dumpings. *Kariera nastolatków nabrała niesamowitego tempa i w tym roku ich kolejny krążek, „Sea You Later”, zdobył nominację w kategorii „Album roku elektronika i alternatywa”.

Autor: Ada Sowińska

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić