aktualizacja 

Futbol sprzyja rozmnażaniu? Zaskakujące wnioski naukowców

Niespodziewana zależność pomiędzy przyrostem naturalnym a piłką nożną.

Mieszkańcy RPA podczas mistrzostw świata w 2010 roku.
Mieszkańcy RPA podczas mistrzostw świata w 2010 roku. (Wikimedia Commons CC0)

Sport to zdrowie. Potwierdzają to najnowsze badania afrykańskich naukowców, którzy odkryli, że Mundial 2010 przyczynił się do wzrostu urodzeń chłopców w RPA. Według ich danych, chłopięcy baby boom nastąpił w 9 miesięcy po zakończeniu mistrzostw świata w piłce nożnej.

Dzięki mistrzostwom ludzie czuli się mniej zestresowani i szczęśliwsi. Dochodziło do częstych kontaktów seksualnych, co ma wpływ nie tylko na sam fakt poczęcia, ale również na płeć dziecka - powiedział BBC dr Gwinyai Masukume z Uniwersytetu w Witwatersrand.

Ustalono, że w latach 2003-2012, to właśnie w 2011 roku w RPA urodziło się najwięcej chłopców. Według naukowców to nie może być przypadek. Jedynym wydarzeniem, mogącym mieć wpływ na taki wskaźnik urodzeń, był według nich mundial w czerwcu i lipcu 2010 roku.

Prof. Allan Pacey z Uniwersytetu w Sheffield zajmuje się badaniem mechanizmów odpowiedzialnych za wzrost liczby urodzeń chłopców. Wiadomo, że na liczbę narodzin chłopców mogą mieć wpływ takie czynniki zewnętrzne jak wojna czy katastrofy naturalne. Jednak naukowiec przyznaje, że wciąż nie do końca ustalono, jakie są tego przyczyny.

Źródło:Informacja prasowa
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić