Kajetan Szuwar| 
aktualizacja 

Gang szopów harcuje nad Odrą. "Mogą roznosić wściekliznę"

259

Futrzaki wyglądają na oswojone, jednak kontakt z nimi może być niebezpieczny.

Gang szopów harcuje nad Odrą. "Mogą roznosić wściekliznę"
(kontakt24)

*Nabrzeże Odry w okolicach Bytomia Odrzańskiego w Lubuskiem. *W środku dnia rozegrała się w tym miejscu niecodzienna sytuacja. Czujny obserwator uchwycił piątkę szopów szukających pożywienia wśród kamieni.

Na początku myślałem, że to szczury, ale zacząłem podchodzić w ich stronę i zobaczyłem, że to szopy. Było ich pięć - opisuje świadek w relacji dla Kontaktu24.

Ich głód był silniejszy niż strach. Podchodziły śmiało i bardzo blisko. Według mężczyzny trzykrotnie odchodziły w krzaki i wracały. Ten widok może rozczulać. Specjaliści przestrzegają jednak przed zbliżaniem się do zwierząt.

Przede wszystkim starać się szybko oddalić. Nie można brać ich na ręce czy dotykać. Szopy posiadają pasożyty, które mogą wywoływać u ludzi choroby oczu - mówi Anna Malinowska, rzeczniczka Lasów Państwowych.

Szopy to gatunek obcy, inwazyjny i niepożądany w lasach.

Mogą być roznosicielami wścieklizny. Są zagrożeniem zarówno dla zwierząt jak i ludzi. Szybko się rozmnażają. Sieją także spustoszenie wśród ptaków, wybierają jaja z gniazd, dlatego nie są pożądanym gatunkiem w lasach - ostrzega Anna Malinowska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić