Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Gdzie nie dotykaj obcych, a gdzie przyjaciół? Sprawdź mapę ciała!

Podziel się:

Naukowcy zza oceanu wzięli pod lupę ludzkie emocje. Sprawdzili, jaki dotyk lubimy, a którego nie akceptujemy. Czyj preferujemy?

Gdzie nie dotykaj obcych, a gdzie przyjaciół? Sprawdź mapę ciała!
(flickr.com, Pedro Ribeiro Simões)

Okazało się, że to mężczyźni są bardziej otwarci na kontakt cielesny. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy znajdą się w relacji z kolegą, wtedy taki dotyk jest dla nich odpychający. Odwrotnie reagują kobiety, które lubią dotyk swoich koleżanek.

Większość kobiet uznała, że jedynym przyjemnym dotykiem ze strony obcych był dotyk po rękach – podaje „Independent”.

*Na mapie ludzkich emocji na czerwono oznaczono miejsca, po których lepiej nas nie dotykać. *Niebieską lamówką wskazano z kolei tzw. strefę tabu, której przekroczenie jest niedopuszczalne. Przykładem jest relacja z bratem, ojcem czy wujkiem, gdzie w tym przypadku okolice krocza są „święte”. Spotkanie z obcą osobą powoduje rozszerzenie tej strefy, obejmując również odcinek od klatki piersiowej do kolan.

Mapa emocji została opracowana na podstawie wyników badania przeprowadzonego na grupie 1300 osób. Studenci z Oksfordu i z Aalto w Finlandii zostali poproszeni o odpowiedź na pytania, czyj dotyk i w jakim miejscu lubią najbardziej.

Wyniki zostały opublikowane przez Proceedings of the National Academy of Sciences of the USA.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić