Krzysztof Narewski| 

Giną dziesiątki wielorybów. Naukowcy nie wiedzą dlaczego

20

Od początku 2016 roku na atlantyckie wybrzeża USA fale wyrzuciły ciała 41 wielorybów. W przypadku większości powód śmierci pozostaje nieznany.

Giną dziesiątki wielorybów. Naukowcy nie wiedzą dlaczego
(Domena publiczna)

Masywne zwierzęta konały na plażach od Północnej Karoliny do stanu Maine. Naukowcy w tylko w przypadku 10 olbrzymów jako przyczynę wskazali zderzenie ze statkami. Zdaniem Gregory'ego Silbera z Biura Chronionych Zasobów te, które giną po zderzeniu ze statkami najprawdopodobniej zapuszczają się za pożywieniem w regiony o dużym natężeniu ruchu.

O pozostałych przypadkach wiadomo jedynie, nie zabiła ich żadna choroba. Hipotez jest kilka. Mogły mieć problem z ustaleniem własnego położenia. Posługujące się biologicznym sonarem, zwierzęta mylą drogę z powodu hałaśliwego wojska i naftowców. Zwierzęta zamiast ruszać w głębinę lądują na mieliznach.

Nie pierwszy raz naukowcy głowią się nad przyczyną śmierci olbrzymych ssaków. Masowe osiadanie wielorybów na płyciznach odnotowano w 2003, 2005 i 2006 roku. Do tej pory nie ustalono dlaczego zwierzęta ginęły. Niedawno ponad 400 sztuk znaleziono u wybrzeży Nowej Zelandii.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić