Piotr Kalsztyn| 

Google największym marzeniem polskich studentów. Zobacz, gdzie jeszcze chcą pracować

11

Amerykańska firma zdobyła pierwsze miejsce w obu badanych kategoriach również w skali całej Europy.

Google największym marzeniem polskich studentów. Zobacz, gdzie jeszcze chcą pracować
(iStock.com, SpVVK)

*Ranking pokazuje najbardziej atrakcyjnych pracodawców w kategoriach biznes i inżynieria/IT. * W biznesie wygrywa Google, a na podium znalazło się jeszcze miejsce dla grupy L’Oreal, i Microsoftu. Następne miejsca zajmują PwC, EY, KPMG, Deloitte, Goldman Sachs, McKinsey&Company i The Boston Consulting Group. W branży związanej z inżynierią i IT również króluje Google. Za potentatem z Doliny Krzemowej znalazły się Microsoft, IBM i Siemens. W dalszej kolejności znajdziemy General Electric, Daimler/Mercedes-Benz, Bosh, grupy Airbus, BMW oraz specjalistów od procesorów Intel.

Których pracodawców wybierają polscy studenci? W dziedzinie biznesu niezbyt różnią się od kolegów z innych krajów Europy. Najbardziej chcieliby pracować w Google i Microsofcie. Na kolejnych miejscach znalazły się jednak trzy polskie firmy: NBP Narodowy Bank Polski, PKO Bank Polski i Polskie Linie Lotnicze LOT. W krajowym rankingu IT i inżynieria występują jako oddzielne kategorie. W pierwszej z nich nie ma niespodzianek, polscy studenci marzą o pracy dla Google, Microsoftu, Intela i IBM. Na piątym miejscu znalazła się jednak polska firma, która stworzyła hitową grę Wiedźmin - CD PROJEKT. Młodzi inżynierowie chcieliby swoją przyszłość związać z Audi, Skanską albo z Google. Dalej widzimy Budimex, Microsoft, PGE i Volkswagena.

Zobacz także: Zobacz także: PZU szuka polskiego Skype'a

Ranking ułożono na podstawie badań w 12 krajach Europy. Wybrano państwa z największymi gospodarkami na kontynencie. Oprócz polskich studentów w grupie prawie 200 tysięcy badanych znaleźli się m.in. młodzi Brytyjczycy, Niemcy, Rosjanie, Francuzi i Włosi. Brano pod uwagę średnią ważoną na podstawie siły gospodarki danego kraju. Zatem głosy Niemców były w konsekwencji mocniejsze niż głosy studentów z Turcji. Głosy Polaków, podobnie jak Szwedów i Belgów, oceniono najniżej, bo stanowią jedynie 3 procent całości próby.

Zapytano studentów także o to, co jest dla nich ważne w pracy. W obu dziedzinach na pierwszym miejscu wskazano, że zachowanie balansu między pracą, a życiem prywatnym. Studenci kierunków biznesowych na drugim miejscu stawiali możliwość bycia liderem i zarządzania ludźmi. Dla studentów inżynierii i IT ważniejsza jest stabilność i bezpieczeństwo pracy. Studenci wskazywali również, co cenią sobie u przyszłego pracodawcy. Polacy w tej kwestii zwracali uwagę przede wszystkim na perspektywę wysokich zarobków w przyszłości.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić