o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
aktualizacja

Google pracuje nad "wyłącznikiem bezpieczeństwa"

8
Podziel się

Debata nad rozwojem sztucznej inteligencji nigdy nie była tak zacięta. Z jednej strony mamy wielkie koncerny, które inwestują miliony w myślące komputery. Z drugiej strony słyszymy, że będzie to zguba ludzkości. Dlatego Google przygotowuje "guzik", który wszystko wyłączy.

Google pracuje nad "wyłącznikiem bezpieczeństwa"
(flickr.com, Insomnia Cured Here)
bDZNttNh

Każdy z nas kojarzy firmy z serii "Terminator". Sztuczna inteligencja (SkyNet) wymyka się spod kontroli ludzkości i doprowadza do jej całkowitej zagłady. Na szczęście Google, które jest w posiadaniu jednej z najbardziej rozwiniętych sztucznych inteligencji, inwestuje w kwestie bezpieczeństwa. Firma w opracowanym niedawno dokumencie opisuje problem przejęcia kontroli nad robotem, komputerem w każdej możliwej chwili, a szczególnie wtedy, kiedy jego zachowanie będzie niebezpieczne. Oczywiście nikt nie zakłada, że AI jako cel obierze sobie zgładzenie ludzkości, ale trzeba brać pod uwagę wszystkie scenariusze, nawet te najgorsze.

*Raport pt. "Wyłącznik bezpieczeństwa" skupia się na bardziej prozaicznych sytuacjach. * Koncern myśli głównie o inteligentnych robotach w fabrykach lub halach produkcyjnych, które trzeba wyłączyć w momencie awarii. W dokumencie znajdują się informacje, których 99% z nas nigdy nie zrozumie, jednak w wielkim skrócie chodzi o wynalezienie czegoś w rodzaju "wielkiego czerwonego guzika", który po wciśnięciu wyłączy sztuczną inteligencję. Z raportu wynika, że może dojść do sytuacji, kiedy AI wymknie się spod kontroli. Ważne, żeby "zablokować" możliwość ominięcia przez sztuczną inteligencję blokady zastosowanej przez człowieka. Chociaż w praktyce może to się okazać bardzo trudne - donosi gizmodo.com.

Debata nad rozwojem sztucznej inteligencji trwa od kilku lat. Google, Facebook, Amazon i Microsoft prześcigają się w rozwijaniu technologii AI. Z drugiej strony głos zabierają naprawdę tęgie głowy, tj. Elon Musk i Stephen Hawking, którzy twierdzą, że rozwijanie sztucznej inteligencji jest "wywoływaniem demona". Obie strony mają naprawdę mocne argumenty i nie sposób się z nimi nie zgodzić. A co wy o tym myślicie? Czy powinno się rozwijać technologię AI?

bDZNttNj

Autor: Arkadiusz Puz

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

bDZNttNK
KOMENTARZE
(8)
lol
5 lata temu
"W dokumencie znajdują się informacje, których 99% z nas nigdy nie zrozumie" Mówcie za siebie, redaktorki.
;)
5 lata temu
Przecież to proste jak drut... Trzeba wyłączyć prond
zxcv
5 lata temu
Ne pewno to się uda w czasach rozproszonych źródeł energii sterowanych online ;) Jeżeli to będzie rzeczywiście AI to zanim podejmie wrogie kroki dokładanie zbada możliwości bycia unicestwioną i podejmie odpowiednie środki zaradcze.
bDZNttNL
Johan
5 lata temu
Bujda na resorach! Jeśli sztuczna inteligencja będzie inteligentna to da sobie radę z każdym jej ogranicznikiem.
dlolb1
5 lata temu
Wystarczy odciąć prąd.
RH (R21)
5 lata temu
Ileś tam tysięcy czy milionów obliczeń w ułamkach sekund ktoś nazywa sztuczną inteligencją. Naukowcy wciąż poznają ludzki mózg i ciągle odkrywają coś nowego. Do tej pory nie wiadomo czym jest świadomość.
Arnold
5 lata temu
He'll be back :D
Aaaa...i.
5 lata temu
Niech uczeni najpierw zrobią ,,sztuczną Inteligencję", a dopiero potem gdybują i straszą. Póki co, działają tylko prymitywne programy komputerowe ( w porównaniu do ludzkiej kreatywnośći i wszechstronności)).
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić