#greatesthits Dym unoszący się nad wodą

4

Każdy początkujący gitarzysta zaczyna przygodę z muzyką od zagrania riffu "Smoke on the Water" grupy Deep Purple.

#greatesthits Dym unoszący się nad wodą
(Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY)

*Słowa piosenki opowiadają prawdziwą historię. * 4 grudnia 1971 r. muzycy Deep Purple planowali skorzystać z mobilnego studia nagraniowego, należącego do The Rolling Stones. Własność grupy Micka Jaggera i Keitha Richardsa była częścią kasyna w szwajcarskim Montrreux.

Dzień przed nagraniem doszło do niebezpiecznego zdarzenia. W trakcie koncertu Franka Zappy i jego zespołu The Mothers of Invention, w szwajcarskim kasynie wybuchł pożar z winy jednego z fanów. Deep Purple musiało zmienić plany nagrywania nowego krążka.

*Tytuł przeboju odnosi się do pożaru zauważonego przez muzyków. * Po tygodniach poszukiwań, Deep Purple znalazło odpowiednie miejsce do nagrania nowego materiału. Muzycy zdecydowali się na pusty Montreux Grand Hotel. Jedynym utworem, nienagranym w całości w hotelu, był "Smoke on the Water".

Montreux upamiętniło wielki hit Deep Purple. Obok pomnika wokalisty Quuen, Freddiego Merucrego, władze miasta ufundowały rzeźbę z nazwą zespołu, tytułem kompozycji oraz riffem zapisanym nutami.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić