#greatesthits Jeden hit zrobił z nieznanej artystki gwiazdę

Tę piosenkę zna chyba każdy. Przejmujące i pełne emocji wykonanie Edyty Geppert powoduje, że zapada ona głeboko w pamięć. Jaka historia kryje się za kulisami powstania tego utworu?

#greatesthits Jeden hit zrobił z nieznanej artystki gwiazdę
(East News/Wojciech Moskal/Reporter)

To kompozycja Włodzimierza Korcza, do której słowa napisał Jacek Cygan. Powstała we wczesnych latach 80. specjalnie dla Edyty Geppert. Piosenkę stworzono na Festiwal w Opolu, gdzie artystka miała zadebiutować przed szerszą widownią. Autor tekstu na antenie Polskiego Radia zdradza:

Zbliżało się Opole. Włodek Korcz przyniósł mi muzykę. Powiedział, że śpiewać będzie Edyta. Ponieważ nie znałem jej wtedy, poprosiłem o recital dyplomowy w szkole na Bednarskiej. Obejrzałem to i już wiedziałem, że ona musi w tej piosence zmagać się ze sobą, musi walczyć. I napisałem "Jaka róża taki cierń".

Premiera okazała się wielkim sukcesem. Wykonanie skradło serca słuchaczy. Geppert rzuciła publiczność na kolana i bezapelacyjnie wygrała festiwal. Jacek Cygan w tak wspomina ten moment:

Kiedy siedziałem na widowni amfiteatru opolskiego i Edyta zaśpiewała w konkursie, to przeżyłem coś niesamowitego. Zrozumiałem, że nie ma piękniejszych emocji – kiedy się pierwszy raz słyszy na scenie piosenkę, a potem słyszy się brawa ludzi.

Do hitu dopisywano ideologię. Mówiono między innymi, że powstała jako sprzeciw wobec reżimu. Jednak Włodzimierz Korcz zaprzecza tym rewelacjom. Na stronie Biblioteki Polskiej Piosenki kompozytor zapewnia:

Otóż oświadczam, napisałem ją po to, żeby Edyta wygrała Opole. Byłem pod takim wrażeniem jej talentu, że chciałem, aby odkrył ją „cały świat”, a publiczność padła na kolana.

I tak się stało… A wszystko zaczęło się od tego występu:

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić