#greatesthits Republika dobrej muzyki

Czternaście lat temu zmarł Grzegorz Ciechowski - lider zespołu Republika. Kompozycje jego autorstwa nie starzeją się i wciąż są doceniane przez słuchaczy. Z tej listy warto przypomnieć "Białą flagę".

Republika
Republika (Andrzej Swietlik/FORUM)

Utwór nagrano w 1982 roku.Kompozytorem i autorem słów piosenki jest Grzegorz Ciechowski. Piosenka przekazuje wiele negatywnych emocji. Z tekstu możemy odczytać żal wobec osób, które zaprzedały młodzieńcze wartości systemowi w zamian za wysokie stanowiska. Ten proceder opisywany jako "prostytucja" nie pozostawia wątpliwości co do przekazu kompozycji.

Republika w 1991 roku nagrała nową wersję "Białej flagi". W nieco zmienionym tekście pojawia się problem emigracji zarobkowej. O wielkości utworu świadczy, że jego przekaz jest uniwersalny niezależnie od sytuacji politycznej.

*Piosenka Republiki to teatr emocji. *Podmiot "Białej flagi" jest w stanie histerycznym. Wykrzykuje, lamentuje, łka, skamle. Prawdziwy popis aktorski lidera rockowej grupy. Histeria obecna w kompozycji jest wywołana poczuciem bezradności bohatera tekstu.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić