#greatesthits "Tainted Love", czyli przebój z trudnościami

Wszyscy znają "Tainted Love" w synth-popowej wersji Soft Cell albo z demonicznego wykonania Marilyna Mansona. Większość zapomina, że utwór napisano dla wokalistki soulowej.

#greatesthits "Tainted Love", czyli przebój z trudnościami
(Youtube.com)

*Autorem piosenki jest Ed Cobb, mający na koncie m.in. "Barracuda" grupy The Standells. *Pierwsza wersja "Tainted Love" została wydana w 1964 roku, śpiewała ją Gloria Jones. Piosenka, choć wpada i dziś w ucho, nie została wówczas dostrzeżona.

Blisko dekadę później Gloria próbowała dać tej piosence drugie życie. Pod koniec lat 60. na północy Wielkiej Brytanii, wychodząc z kultury modsów, narodził się ruch Northern Soul. Nagle wszyscy pokochali ciężki beat i szybkie tempo kawałków zza oceanu. W 1973 Wyspiarze odkryli oryginalną wersję piosenki Glorii Jones. Licząc na jeszcze większe zainteresowanie, w 1976 Jones nagrała w Wielkiej Brytanii nową wersję "Tainted Love". Zrobiła to bardziej w stylu aktualnych wówczas przebojów amerykańskiej wytwórni Motown. Producentem płyty "Vixen", na którą kawałek trafił, był Marc Bolan z T. Rex. Gloria wyszła za niego za mąż. Niestety to ona była za kierownicą, gdy w 1977 roku Bolan zginął w wypadku samochodowym w Londynie.

*W 1981 roku w klubach dominował już zupełnie inny styl. *Na soul czy disco nie było miejsca. Duet Soft Cell, czyli Marc Almond i David Ball nagrywali właśnie pierwszą płytę i chcieli na niej jakoś cover. Wybierali między "The Night" Frankiego Valli albo "Tainted Love". Wiadomo, co stało się dalej.

Co ciekawe, sama Jones przyznała, że wersja chłopaków była lepsza. Piosenka trafiła na ich debiutancki album "Non-Stop Erotic Cabaret" i do dziś jest najbardziej znanym przebojem tej grupy.

Marilyn Manson swój "gotycki" cover nagrał w 2001 roku. Wyraźnie słychać, że oparł go na wersji Soft Cell. Utwór znalazł się jako bonusowy utwór na albumie "The Golden Age of Grotesque".

Sample z "Tainted Love" pomogły wybić się Rihaniie z piosenką "SOS" (z albumu "A Girl Like Me") z 2006 roku.

*Najdziwniejszą chyba wersją tego utworu jest ta w wykonaniu brytyjskiego industrialnego zespołu Coil. *W teledysku pojawia się na chwilę Marc Almond z Soft Cell.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić