aktualizacja 

#greatesthits Ten hit grali na każdym koncercie! Nic dziwnego

Led Zeppelin jest jednym z największych zespołów w historii rocka. Wiele muzyków inspirowało się ich twórczością. A takie hity jak "Kashmir" pozostały w pamięci słuchaczy, którzy marzą o reaktywacji grupy.

Led Zeppelin
Led Zeppelin (East News)

Zdaniem Led Zeppelin "Kashmir" jest jednym z ich największych osiągnięć. Wokalista Robert Plant uwielbiał wykonywać ten wielki hit i przyznawał, że jest to jego ulubiony utwór. To właśnie dlatego "Kashmir" był grany na każdym koncercie brytyjskiego zespołu.

Led Zeppelin nie znosił, gdy nazywano go grupą heavy metalową. Plant w filmie o Led Zeppelin stwierdził, że kocha "Kashmir" za to, że nikt go nie wkłada go do szufladki z tego rodzaju muzyką.

Tekst utworu powstał w 1973 roku. Wokalista napisał słowa trakcie podróży po Saharze w Maroku, pomimo że tytuł odnosi się do regionu w południowej Azji. Wstępnie piosenka nosiła nazwę "Driving to Kashmir". Brzmienie przeboju jest charakterystyczne dla muzyki orientalnej. Do nagrania kompozycji użyto melotronu - bardzo popularnego instrumentu wśród muzyków rockowych.

Przebój Led Zeppelin zainspirował inny wielki zespół. Perkusista Queen Roger Taylor stwierdził, że utwór "Innuendo" nie powstałby, gdyby nie "Kashmir". Robert Plant wykonał kawałek wspólnie z grupą Queen w trakcie koncertu, upamiętniającego Freddiego Mercury’ego.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić