REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 4 godziny temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Łukasz Dynowski15.06.19 (09:45)

Grenlandia się topi. W jeden dzień straciła 2 miliardy ton lodu

Ponad 40 proc. obszaru Grenlandii doświadczyło w czwartek topnienia lodu. Naukowcy przyznają, że to nietypowe. Szacują, że w sumie jednego dnia stopniały ponad 2 miliardy ton lodu.
REDA&CO / Contributor / Getty Images

Lód topi się na Grenlandii od czerwca do sierpnia. Najintensywniejsze topnienie ma zwykle miejsce w lipcu. Rzadko się zdarza, żeby tak dużo lodu stopniało w czerwcu. Aby zobrazować sytuację z czwartku, naukowcy użyli działającego na wyobraźnię porównania.

Lód, który stopniał, wypełniłby park National Mall w Waszyngtonie. Co więcej, był osiem razy wyższy od stojącego w tym parku Pomnika Waszyngtona. Pomnik mierzy 169,3 metra wysokości i należy do najwyższych tego typu obiektów na świecie.

REKLAMA

To zły znak. Naukowcy obawiają się, że rok 2019 będzie kolejnym, w którym Grenlandia doświadczy rekordowego topnienia lodu. Thomas Mote z University of Georgia, który zajmuje się badaniem klimatu Grenlandii, stwierdził, że szybkie topnienie lodu na początku sezonu może sprawić, że także w późniejszym okresie będzie on się szybciej i łatwiej topić.

Zobacz też: Odkrycie NASA pod lodem na Grenlandii

To rzadkie, ale nie bez precedensu. Mote mówi, że równie intensywnie lód na Grenlandii topniał w latach 2007, 2010 i 2012. Zaznaczył jednak, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu takich sytuacji nie obserwowano.

Od 2007 roku obserwujemy serię sezonów intensywnego topnienia lodu, co wcześniej w statystykach nie miało miejsca. Do późnych lat 90. czegoś takiego nie widzieliśmy – stwierdził Mote, którego cytuje CNN.

Jaka jest przyczyna topnienia? Mote wyjaśnia, że ma to związek z wysokim ciśnieniem oraz ciepłym i wilgotnym powietrzem znad środkowej części Oceanu Atlantyckiego. Wysokie ciśnienie uniemożliwia opady i sprawia, że niebo jest czyste i słoneczne.

Zagrożenie dla świata. Skutki szybko topniejącego lodu może odczuć wiele państw. Mote mówi, że jeśli tak intensywne sezony staną się normą, poziom wód w morzach i oceanach zacznie szybko rosnąć.

Przez ostatnie dwie dekady Grenlandia coraz bardziej przyczyniała się do wzrostu poziomu wód na całym świecie. Spływ roztapiających się lodów odgrywa tutaj istotną rolę – oznajmił.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij