Bartłomiej Bajerski
|
aktualizacja

W Grenlandię uderzył ogromny meteoryt. Odkrycie potwierdzone

208 reakcji
0
0
208
Podziel się

Naukowcy odnaleźli krater po uderzeniu meteorytu w Grenlandię. Jest większy od powierzchni Paryża i jak twierdzą specjaliści, może zmienić historię ludzkości.

W Grenlandię uderzył ogromny meteoryt. Odkrycie potwierdzone
(Advances Sciences)

Krater rozciąga się na 31 kilometrów i ma głębokość 300 metrów. Znajduje się pod lodowcem Hiawatha. Międzynarodowy zespół naukowców potwierdził swoje podejrzenia z 2015 roku, publikując raport.

Meteoryt uderzył w Grenlandię 12 tysięcy lat temu. Średnica wynosiła 1,5 kilometra. Naukowcy nie wykluczają, że skutki uderzenia olbrzyma w powierzchnię wyspy mogły być odczuwane na całej planecie.

Katastrofa mogła odpowiadać za wyginięcie pierwszych ludzi w Ameryce. W 2007 roku zespół Richarda Firestone’a sformułował teorię, że ostatnie zlodowacenie nastąpiło po silnym uderzeniu meteorytu między 11 a 12 tysięcy lat temu. W Ameryce i Europie wybuchły ogromne pożary. Pociski roztopionej magmy z meteorytu miały niszczyć tysiące kilometrów kwadratowych Ziemi. Glob okrążały ogromne fale tsunami. Niebo spowiła para z roztopionych lodów i opary z parującej magmy.

Wszystko to doprowadzić miało do wyginięcia wielkich ssaków. Naukowcy wymieniają mastodonty i mamuty, ale nie wykluczają również, że wtedy zginęli również przodkowie człowieka w Ameryce (kultura Clovis). Uderzeniegigantycznego meteorytu w Grenlandię pasuje do tej teorii, jednak specjaliści zapowiadają kolejne badania.

To bardzo kontrowersyjny pomysł, ale jeśli okaże się, że mamy brakujące ogniwo w tej teorii, miałoby to wpływ na historię ludzkości - mówi glacjolog NASA, Joseph MacGregor.

Teraz najważniejsze jest ustalenie dokładniejszej daty uderzenia meteorytu. To pomogłoby w weryfikacji teorii o wymarciu dużych ssaków od uderzenia na Grenlandii.

- Nie omawiamy tego w naszym raporcie, ale myślę, że to możliwe - mówi Kurt Kjær, główny autor badań, geolog lodowcowy z Uniwersytetu Kopenhaskiego.

Naukowiec uważa, że krater powstał po tym, jak lód zaczął pokrywać Grenlandię. Do dokładnego datowania eksperci wykorzystają najnowsze zdobycze technologii radarowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

208
0
0
KOMENTARZE
(208)
Ciekawski
rok temu
"Ważył około 12 ton. Średnica wynosiła 1,5 kilometra." To z czego złożony był ten meteoryt? Z Pianki marshmallow?
maciek
rok temu
nie żebym sie czepiał - ale miłośnicy teorii o starożytnych kosmitach i cywilizacjach od przynajmniej 15 lat mówią o datach około 12 tys lat temu jako o koncu zaawansowanych cywilizacji na naszej planecie i " miękkim resecie " przypadek ?
Jack
rok temu
To wywołało biblijny potop?
lol
rok temu
A więc mamy potwierdzenie Wielkiego Potopu z legend i przypowieści
Polonista
rok temu
Redakcjo ! Konieczne wydaje się być skierowanie "kogoś" na kurs języka polskiego! Odkrycie w żaden sposób nie jest w stanie "zmienić historii ludzkości". Co najwyżej może zmienić WIEDZĘ na temat historii ludzkości! Do szkoły !
Najnowsze komentarze (208)
senior
11 miesięcy temu
W Polsce mamy równie groźny wulkan- na Nowogrodzkiej w Warszawie.
c z
rok temu
he he he he he mają tyyyyyyyyyyyyyle sprzętu a tu dopiero zobaczyli heheheheheh bajki bajki bajki bajki jak z tym księżycem
Basia
rok temu
12 tys. lat temu, a ja myślałam, że teraz
darek_m
rok temu
I co w obecnej historii ludzkości może zmienić uderzenie z przed 12 tyś lat ? bo nigdzie nie doczytałem w tym artykule ?
Mario69
rok temu
Tylko Patologia Obywatelska zagraża ziemi
Marcin
rok temu
A Polska-Czechy 0:1 Adam Nawałka wróć!!!!!!
Piter
rok temu
średnica 1,5 kilometra a krater 30km? to z jaką prędkością on uderzył? 10 km/h?? albo faktycznie był z pianek masrhmallow ;)
Wdr
rok temu
Pomyliliście się o 100 tyś lat. Przepisujcie ze zrozumieniem.
geolog
rok temu
Po pierwsze jak uderzył,, to potem powstało adiabatyczne rozprężenie i się ochłodziło o jakieś, żadne kawałki magmy nie latały na tysiące kilometrów, no fantazji nie brakuje autorowi tego artykułu. Tak naprawdę to w tym czasie uderzyła planetoida na wysokości obecnej Irlandii, spowodowało to przebicie skorupy ziemskiej i wydostanie się pyłów i gazów z wewnętrznej ateonosfery, co za skutkowało obniżeniem temperatury o jakieś 250K, tak o tyle, dlatego na Syberii można znaleźć w wiecznej zmarzlinie mamuty z nieprzetworzoną treścią w żołądku, treść ta po rozmrożeniu nie jest zepsuta. Wynika z tego, że gradient temperatury musiał być wyższy niż 250. Trochę to ciężko sobie wyobrazić ale matematyki się nie oszuka. Radzę zapoznać się z tym jak na prawdę wygląda ziemia, bo to co nauczają w szkołach to tylko część prawdy.
Pollllin
rok temu
Kiedy wreszcie wyginą potwory z PO i z innych spokrewnionych kast????
ha,ha
rok temu
Niedługo dowiemy się że nie pochodzimy od małpy,a np. od glisty.Szok.
Gcmd
rok temu
Do autora Mostodont i Mamut to ten sam gatunek inteligencie.... bez szkoly
elo
rok temu
Po 1 11600 lat temu spadla kom,eta i grad meteorytow rozciaga sie od Grenladi po Syberie, takze Polske) wiec niewiem czym sie podniecaja naukowcy jak to dwno wiadomo. W Turcji w Gobekli Tepe sa rysunki na kamieniu pokazujace przybycie komety.
Jaro
rok temu
Wina Tuska.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić