Angelika Karpińska| 

Idealne dla psów. Nowe urządzenie, które działa przez sierść

2

Naukowcy z Imperial College London zaprojektowali pierwsze urządzenie, które jest zdolne do monitorowania parametrów życiowych zwierząt przez futro. To nasza #DziennaDawkaDobregoNewsa.

Idealne dla psów. Nowe urządzenie, które działa przez sierść
(Guder Research Group/Imperial College London)

Nowe urządzenie monitoruje parametry życiowe, takie jak rytm serca i częstość oddechów. To pierwszy przeznaczony do noszenia czujnik, który kontroluje stan zdrowia zwierząt przez futro.

Sprzęt może pomóc właścicielom dbać o zdrowie swoich pupili. Będzie również przydatne dla weterynarzy, którzy nie będą musieli golić zwierząt, by monitorować ich parametry życiowe podczas operacji. Autorzy projektu podkreślają, że urządzenie może też usprawnić pracę psów tropiących wykorzystywanych do wykrywania materiałów wybuchowych i poszukiwania zaginionych osób.

Urządzenie może być stosowane także u ludzi. Nie wymaga bezpośredniego kontaktu ze skórą i jest w stanie wykonać pomiary nawet przez cztery warstwy ubrań.

Sprzęt jest wykonany z kompozytu silikonowo-wodnego, w którym znajduje się mikrofon odbierający fale dźwiękowe. Autorzy podkreślają, że działa jak "wodnisty stetoskop".

Zobacz także: Nowa technologia Amerykanów. Ich żołnierze będą "widzieć" przez ściany

Do tej pory czujniki były testowane tylko na psach i ludziach. Naukowcy zamierzają przystosować je również do użytku u innych zwierząt domowych i gospodarskich.

Podziel się dobrym newsem! Prześlij go nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić