Ikea przestała kupować drewno z puszczy? Taka jest prawda o tym memie

13

Facebook jest portalem, do którego można wrzucić wszystko, co się chce – bez konieczności sprawdzenia, czy informacja jest prawdziwa.

Ikea przestała kupować drewno z puszczy? Taka jest prawda o tym memie
(Pixabay.com)

Tyczy się to też memu o Ikei i Greenpeace. Od jakiegoś czasu na Facebooku udostępniają go setki osób:

Tak naprawdę jego treść nie jest do końca aktualna – szczególnie w kontekście zamieszania wokół puszczy. Skomentowała to polska rzecznik sieci Karolina Horoszczak. W rozmowie z finanse.wp.pl powiedziała, że Ikea nie kupuje drewna z puszczy już od 2010 roku i nie ma to związku z aktualną sytuacją polityczną, jak twierdzi wielu udostępniających.

*Decyzję podjęto z innego względu. *Drewno z Puszczy Białowieskiej nie ma bowiem od 2010 roku certyfikatu FSC (Forset Stewardship Council). Dostaje go materiał pochodzący z lasu, gdzie rosną młode i stare drzewa, a te martwe rozkładają się naturalnie. Kolejnymi wybranymi kryteriami jest np. to, czy na danym obszarze chroniona jest fauna i flora, a w miejsce wyciętych drzew sadzi się nowe.

Rzecznik dementuje też część mema mówiącą o naciskach ze strony Greenpeace. Była to podobno decyzja czysto biznesowa. Z tym nie do końca zgadza się rzeczniczka polskiego oddziału Greenpeace Katarzyna Guzek. Przypomina, że w 2010 roku namawiano szwedzkiego giganta do zaprzestania kupowania drewna z puszczy.

Autor: Krzysztof Narewski

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić