aktualizacja 

Incydent w Trybunale Konstytucyjnym. Siłą wyprowadzili byłego posła

Tuż przed rozpoczęciem badania konstytucyjności nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym zaproponowanej przez PiS doszło do incydentu.

Incydent w Trybunale Konstytucyjnym. Siłą wyprowadzili byłego posła
(East News, Jan Bielecki)

Adam Słomka wtargnął na salę posiedzeń Trybunału Konstytucyjnego. Były poseł trzymał transparent z napisem "zdekomunizować sądy". Został wyprowadzony przez służby porządkowe Trybunału.

Wkrótce po tym wybuchło kolejne zamieszanie. Jedna z obecnych osób domagała się wydania zarządzenia o dopuszczeniu jej do uczestnictwa w rozprawie. Sędzia prowadzący nie zgodził się i odebrał głos mężczyźnie.

Pięcioosobowy skład Trybunału bada, czy PiS-owska nowelizacja ustawy o TK jest zgodna z ustawą zasadniczą.. Chodzi o trzy przepisy: o ponownym wyborze przez Sejm pięciu sędziów TK, o 30-dniowym terminie na złożenie ślubowania przez sędziów, a także o wygaszenieu kadencji dotychczasowego prezesa i wiceprezesa Trybunału.

Przepisy nowelizacji zostały zakwestionowane jako niekonstytucyjne. Zaskarżyli ją posłowie PO, Rzecznik Praw Obywatelskich, Krajowa Rada Sądownictwa i I prezes Sądu Najwyższego.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić