Wróć na
oprac. Katarzyna Bogdańska
|

Iran przyznał się do zestrzelenia boeinga. Ukraina ostro reaguje

26
Podziel się

Iran przyznał się do zestrzelenia samolotu ukraińskich linii lotniczych. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski chce ukarania winnych i wypłacenia odszkodowań. "Dzisiejszy poranek przyniósł prawdę" - pisze na Twitterze.

Iran. Jest reakcja Ukrainy
Iran. Jest reakcja Ukrainy (Forum)
bCZAxFBx

Iran przyznał, że "nieintencjonalnie" zestrzelił samolot pasażerski ukraińskich linii lotniczych. W opublikowanym komunikacie napisano, że samolot ukraiński znalazł się blisko "ważnego obiektu wojskowego" Strażników Rewolucji Islamskiej i został omyłkowo wzięty za "wrogi". W komunikacie znalazły się także słowa ubolewania i zapewnienie, że odpowiednie procedury zostaną zmienione, by do takiej tragicznej pomyłki nie doszło w przyszłości. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zabrał głos w tej sprawie.

"Dzisiejszy poranek nie był dobry, ale przyniósł prawdę. Jeszcze przed zakończeniem prac komisji międzynarodowej Iran przyznał się do winy" - czytamy w oświadczeniu, opublikowanym na Facebooku.

Ukraiński prezydent dodał także, że Ukraina oczekuje od Iranu gotowości do pełnego i otwartego śledztwa, pociągnięcia winnych do odpowiedzialności, zwrotu ciał zmarłych, oraz wypłaty odszkodowań.

bCZAxFBz

"Mamy nadzieję, że śledztwo będzie kontynuowane bez sztucznych opóźnień. Nasi specjaliści, którzy znajdują się w Iranie, powinni mieć dostęp do wszelkich materiałów dotyczących tej tragedii" - napisał Zełenski.

Iran. Tragedia tuż po starcie

8 stycznia Boeing 737 należący do ukraińskich linii lotniczych rozbił się tuż po starcie z lotniska w Teheranie. Do katastrofy doszło około 4.30 naszego czasu na południowo-zachodnich obrzeżach miasta. Na pokładzie było 167 pasażerów oraz 9 członków załogi.

bCZAxFBF

Od początku pojawiały się przypuszczenia, że katastrofa boeinga może mieć związek z atakiem Iranu na amerykańskie bazy wojskowe. Nastąpiła bowiem dosłownie kilka godzin po tym ataku.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bCZAxFBG

Zobacz też: Czy Duda powinien lecieć do Jerozolimy? Jego konkurent: odpowiedź jest prosta

bCZAxFCa
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(26)
0s0
9 miesięcy temu
Samolot rozbił się tuż po starcie. W opublikowanym komunikacie napisano, że samolot ukraiński znalazł się blisko "ważnego obiektu wojskowego" Strażników Rewolucji Islamskiej i został omyłkowo wzięty za "wrogi". Tzn, że każdy samolot startujący z tego lotniska powinien być zestrzeliwany ?
prawda
9 miesięcy temu
Nie mam wątpliwości, że ten który nacisnął guzik i wystrzelił rakietę, dokładnie wiedział jaki to samolot. To był mord z premedytacją. Tyle w temacie..
takitam
9 miesięcy temu
Paradoksalnie jak jest wojna to ginie najwiecej ciwili a nie wojskowych
bCZAxFCb
ddd
9 miesięcy temu
"samolot ukraiński znalazł się blisko ważnego obiektu wojskowego", "8 stycznia Boeing 737 należący do ukraińskich linii lotniczych rozbił się tuż po starcie z lotniska w Teheranie", czyli wszystkie inne startujące samoloty z tego lotniska nie znajdują się "blisko ważnego obiektu wojskowego" ?
malkontent
9 miesięcy temu
Kto i z jakiego powodu dokonał "likwidacji "celu ,jakim okazał się samolot pasażerski juz wiemy . Powstaje pytanie z jakiego powodu i kto dopuścił ten samolot do startu po kilku godzinach od ostrzału rakietami baz w Iraku .Co zrobiła obsługa lotniska i przewożnik ukraiński aby zapewnić bezpieczeństwo tym pasażerom ??
Najnowsze komentarze (26)
wania
9 miesięcy temu
Tylko Paraszenka nie ma odwagi przyznać się o zestrzeleniu Malezyjskiego samolotu.
Hege
9 miesięcy temu
Ukraina to sobie może hahaha
pierot
9 miesięcy temu
Niech świat podziękuję prezydentowi USA, gdyby nie jego decyzja o Sulejmani nie zastanawiałby się nad dalszymi aktami terrorystycznymi i śmiercią niewinnych ludzi, bo dla nich liczy się tylko ich religia i dążenie do podporządkowania świata. Nigdy broni atomowej dla Iranu, bo to oznacza III wojnę.
Pitun
9 miesięcy temu
Teheran ma jaja, Moskwie ich brak
sprawiedliwy
9 miesięcy temu
U was to tez nie zeszczelili czasem samolotu
sprawiedliwy
9 miesięcy temu
u was to nie zeszczelili czasem samolotu ?
konik
9 miesięcy temu
Pod naciskiem wolnego świata reżim irański stosujący terroryzm przyznał się do zestrzelenia cywilnego pasażerskiego samolotu. Od momentu jego zestrzelenia ten reżim o tym wiedział, ukrywał fakty, zganiał na techniczne przyczyny, kłamał cały świat - tak wygląda prawdziwy reżim irański, a Francja jeszcze popiera ten reżim w sprawie umowy nuklearnej , nawet ataki terrorystyczne we Francji nie nauczyły przywódców Francji właściwie oceniać Iranu - sprzedali za ropę śmierć niewinnych pasażerów
pomyśl:
9 miesięcy temu
no właśnie, a gdyby tak Iran sie pomylił z użyciem broni atomowej....
bCZAxFBT
Konrad
9 miesięcy temu
aaa gdzie są wpisy tych politykóff co z gorliwością pisali, że to USA i Izrael? tak samo było z samolotem zestrzelonym nad Ukraina, przez niedouczonych separatystów.tylko moskale wyparli się,zakłamując prawdę.
LUK
9 miesięcy temu
Szkoda tylko tych ludzi na co dziwne śledztwa oskarżenia, Iran się przyznał czego nie można powiedzieć o Rosji która też zestrzeliła samolot. Komu tak bardzo zależy na wojnie czyżby Izraelowi. Panie Trump wiemy że zbliżają się wybory prezydenckie w USA tylko dlaczego poświęca pan życie niewinnych ludzi aby podnieść swoje notowania w walce o fotel, to stawia pana na równi z takimi jak Putin Kim oni nie są wysłannikami pokoju oj nie.
Rafalalala
9 miesięcy temu
No ale ktoś chyba musi ponieść surową kare za morderstwo? I to tylu osób.
Jucky
9 miesięcy temu
Wszyscy w tych biednych Ukraińców walą.
Tusk
9 miesięcy temu
przekażcie ten wrak Putinowi ,będzie drugi SMOLEŃSK
Ooo
9 miesięcy temu
Nawet Iran nie ośmiesza się zaprzeczając faktom. A ruscy jak niedorozwinięte dzieci idą w zaparte, budząc zażenowanie cywilizowanego świata.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić