aktualizacja 

Irańczycy przechwycili amerykańskie łodzie patrolowe. Będzie skandal?

5

Irańskie siły morskie zatrzymały w Zatoce Perskiej dwie niewielkie amerykańskie łodzie patrolowe wraz z ich załogami, po tym, jak wpłynęły na wody terytorialne Iranu - poinformowała w nocy z wtorku na środę irańska agencja prasowa Fars.

Irańczycy przechwycili amerykańskie łodzie patrolowe. Będzie skandal?
(Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY, Navy NewsStan)

Do zdarzenia doszło na irańskich wodach terytorialnych. Amerykańskie łodzie wraz z 10-osobową załogą zostały zatrzymane przez irańskie wojsko w nocy z wtorku na środę w okolicy wyspy Farsi w Zatoce Perskiej.

Straciliśmy kontakt z dwiema niewielkimi jednostkami, które płynęły z Kuwejtu do Bahrajnu. Jesteśmy w stałym kontakcie z władzami Iranu. Te poinformowały nas, że nasi marynarze są bezpieczni i czują się dobrze - oświadczył amerykański Departament Obrony.

Załoga zostanie niezwłocznie uwolniona. Taką informację przekazał nieoficjalnie mediom jeden z członków Pentagonu. Rzecznik Białego Domu Josh Earnest dodał z kolei, że marynarze są bezpieczni i "traktowani przez irańskie władze z należytą uprzejmością".

To kolejna eskalacja napięcia pomiędzy Iranem i Stanami Zjednoczonymi. W ostatnich dniach amerykańska flota opublikowała nagranie mające dokumentować incydent, do którego doszło w Cieśninie Ormuz. Ma na nim być widoczne wystrzelenie irańskich rakiet w pobliżu okrętów wojennych USA, w tym lotniskowca USS Harry Truman.

Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić