aktualizacja 

Jak smakowało piwo 200 lat temu? Już wiedzą

21

Ekipa płetwonurków na początku lat 90. odnalazła u wybrzeży Australii wrak statku Sydney Cove, w którym znajdowały się zabytkowe karafki piwa. Jedna z nich wciąż zawierała próbki złocistego trunku, dzięki czemu teraz naukowcom udało się odtworzyć niepowtarzalny smak i aromat napoju, którym upijali się ówcześni marynarze.

Jak smakowało piwo 200 lat temu? Już wiedzą
(Youtube.com, GeoBeats News)

Złocisty trunek określono mianem Preservation Ale. Specjaliści browarnictwa z antypodów twierdzą, że charakteryzuje się jasną barwą i smakiem świeżości. Naukowcy z kolei są pewni, że napój, który odtworzyli na bazie przebadanej wcześniej próbki z dna oceanu to najstarsza receptura na świecie. Żaden z istniejących browarów nie produkuje bowiem piwa na bazie oryginalnych składników w sposób, w jaki robiono to przed ponad 200 laty.

Eksponaty znalezione na zatopionym statku można podziwiać w Queen Victoria Museum and Art Gallery w Tasmanii. Placówka od samego początku wspierała ekipę badaczy, która starała się odkryć naturalną recepturę piwa. Teraz władze muzeum idą o krok dalej i angażują się w badania zawartości butelki czerwonego wina, które również leżakowało na pokładzie statku.

Sydney Cove był zwyczajnym statkiem handlowym. W 1797 roku płynął z Kalkuty w Indiach do australijskiego Sydney, jednak podczas podróży załogę najprawdopodobniej zaskoczyła fatalna pogoda, przez co statek z całą zawartością poszedł na dno. Po ponad 200 latach znalezione w nim artefakty są nie tylko atrakcją dla turystów odwiedzających Queen Victoria Museum and Art Gallery, ale również bogatym źródłem wiedzy dla badaczy.

Autor: Kamil Królikowski

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić