Krzysztof Narewski| 

Jest bat na kierowców. W 2016 roku wystawiono rekordowo dużo mandatów

6

Danymi pochwaliła się Generalna Inspekcja Transportu Drogowego. Wystawiła kierowcom 430 tys. mandatów. Tymczasem w 2015 roku było ich 328 tys.

Jest bat na kierowców. W 2016 roku wystawiono rekordowo dużo mandatów
(o2.pl/Mateusz Pietruszka)

To w dużej mierze zasługa nowych urządzeń w szeregach inspekcji. Na polskich drogach pojawiły się bowiem systemy odcinkowego pomiaru prędkości oraz kamery, które łapią kierowców wjeżdżających na skrzyżowanie na czerwonym świetle.

*Jak podaje dziennik.pl, najwięcej naruszeń zanotowano w Lubinie. *Na jednym z odcinkowych pomiarów prędkości zarejestrowano tam aż 20,5 tys. wykroczeń. Najszybciej pędził kierowca w Wejherowie, gdzie obowiązywało ograniczenie do 60 km/h – aż 213 km/h. W przypadku wjazdu na czerwonym świetle najwięcej pracy miały kamery w Jabłonnej na drodze nr 61. Tam odnotowano 18,3 tys. przypadków wykroczeń.

Odcinkowy pomiar działa na zasadzie wyliczenia średniej prędkości. Na początku w oznaczonym miejscu urządzenie rejestruje czas wjazdu pojazdu, a na końcu sprawdza, czy kierowca nie przekroczył średniej dopuszczalnej prędkości. Takie trasy zawsze są oznakowane. Od końcówki 2016 roku GITD ma taki sprzęt zamontowany w 30 lokalizacjach na terenie całego kraju.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić