Jest decyzja sądu. Sawczenko winna śmierci rosyjskich dziennikarzy

Ukraińska lotniczka Nadia Sawczenko została uznana przez sąd w Doniecku winną udziału w zabójstwie rosyjskich dziennikarzy: Igora Korneluka i Antona Wołoszyna. We wtorek poznamy wymiar kary. Wiadomo, że prokurator domaga się dla Sawczenko 23 lat łagru.

Obraz
Źródło zdjęć: © Wikipedia

Za organizatora zabójstwa dziennikarzy sąd uznał dowódcę ukraińskiego batalionu Ajdara Serhija Melnyczuka. Według sędziego to on opracował plan przestępstwa, kierował nim i dostarczył Nadii Sawczenko wyposażenie.

Sawczenko kierowała się motywami nienawiści i wrogości na tle politycznym - czytamy w rmf24 wypowiedź sędziego.

Sąd w Doniecku ogłosi wyrok we wtorek. Obecnie odczytywane jest uzasadnienie wyroku, które potrwa aż dwa dni. Zgodnie z rosyjską tradycją, wymiar kary podawany jest w ostatniej kolejności.

Proces ukraińskiej pilotki budzi emocje na całym świecie. Dwa lata temu kobieta została wbrew swojej woli wywieziona przez separatystów do Rosji. Budynek sądu w Doniecku jest szczególnie pilnowany przez policję, ponieważ władze miasta obawiają się akcji w obronie Sawczenko.

Nie przegap

Wybrane dla Ciebie