Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
Bartosz Nowak
|
aktualizacja

Już wiadomo. Oto przyczyna dysleksji

8
Podziel się

Mózgi dyslektyków nie są wystarczająco "plastyczne", co powoduje trudności z czytaniem i pisaniem - wynika z badań naukowców z uniwersytetu w Bostonie.

Już wiadomo. Oto przyczyna dysleksji
(Shutterstock.com, Dudarev Mikhail)

U większości zdrowych osób mózgi z łatwością rozpoznają powtarzane słowa. U dyslektyków jednak ta cecha jest wyraźnie mniej zauważalna. To sprawia, że ich umysł musi pracować zdecydowanie intensywniej, by ponownie przyswoić teoretycznie znaną już informację. Można porównać to do sytuacji, w której każde słowo za każdym razem czytamy lub piszemy po raz pierwszy.

Uczysz się czegoś, robiąc to po raz pierwszy, dzięki czemu wykonanie tej samej czynności po raz drugi będzie łatwiejsze. Widać to wyraźnie w obniżonej aktywności neuronów w mózgu. Ponieważ coś już robiliśmy wcześniej, jest to łatwiejsze przy ponownym wykonywaniu. Dyslektycy jednak nie mają tej przewagi - stwierdził prof. Tyler Perrachione z uniwersytetu w Bostonie na łamach "The Independent".

Dysleksja to nie tylko problemy z pisaniem i czytaniem. Zaburzenie może wpływać również na pamięć krótkotrwałą, zdolność nauki matematyki, a nawet koordynację ruchową. Wbrew powszechnym opiniom nie wpływa jednak na inteligencję czy umiejętność wyciąganie wniosków.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

KOMENTARZE
(8)
gość
5 lata temu
Do osób, którzy ,,najwięcej" wiedzą na temat dysleksji. Jeśli nic nie wiesz konkretnego na temat dysleksji, a tylko coś słyszałeś to proszę nie pisz własnych opinii na ten temat.
ateiści=komun...
5 lata temu
dysleksja występuje u naszych polityków. Komor -ortografia, Petru- braki w materiale nauczanym w szkole, Wałęsa - podstawowe braki we wszystkim, kłopoty z poprawnym mówieniem po Polsku, nielogiczny sposób budowania zdań tak jakby nie znał podstaw języka polskiego. CZY TO ŚWIADCZY O ICH POZIOMIE INTELEKTU-moim zdaniem raczej tak!!! Przykładem tego jest prof. Niesiołowski= specjalista od chamskiego obrażania innych osób,teraz wszyscy Polacy nauczyli się od takich Vipów chamstwa i nienawiści
LU
5 lata temu
Niestety dyslektycy mają dużo trudniej w życiu. Szkoda, ze większość z nas uważa ich za leni i nieuków.
asa
5 lata temu
pic a wode-w latach 80-tych nie było żadnych dysleksji dysgrafii dys innych pierdołów i jakoś ludzie żyli jeden się uczył szybciej ,drugi wolniej-to samo jest z adhd-jak ojciec pogroził pasem(wystarczyło)to każdemu przechodzilo to wymyślone adhd.....
jack
5 lata temu
przeciez to sztucznie stworzona choraoba,jak adhd,dyskalkulia itd. sam tworca o tym mowi,mozg jest na tyle elastyczny ze uszkodzone komurki sa zastepowane przez inne,,np, ktos stracil w wypadku mozliwosc mowienia bo zostala uszkodzona czesc odpowiedzialna za mowe,intensywnie pracujac i cwiczac odzyskuje mowe bo tefunkcje przejmuje inna zdrowa czesc mozgu,ale najlepij usprawiedliwic lenistwo wymyslona choroba
smutna33
5 lata temu
Znałam dyslektyka, który był studentem medycyny, więc dysleksja o braku inteligencji nie świadczy. Miał problem z nauką języka obcego. Z moją pomocą opanował go tak dobrze, że dziś uczy tego języka innych studentów pracując na uczelni medycznej.To ludzie, którzy po prostu muszą ciężej pracować, więcej razy powtarzać i utrwalać ten sam materiał. To wszystko. Możliwe, że mają jakieś trudności z przekazywaniem nowego materiału z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej, ale na pewno mało inteligentni nie są.
no
5 lata temu
No, trzeba być wyjątkowo inteligentnym by sobie z dysleksją poradzić w naszym systemie edukacji :-/
oj tak
5 lata temu
prawda prawda
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić