Kaganiec dla rowerzystów. Ten plan uderzy ich po kieszeni

157

Obecne prawo nie przewiduje konieczności posiadania OC przez rowerzystów. Wygląda jednak na to, że kierujący tymi jednośladami powinni je mieć – tak przynajmniej uważa większość Polaków.

Kaganiec dla rowerzystów. Ten plan uderzy ich po kieszeni
(o2.pl/Mateusz Pietruszka)

61 proc. ankietowanych uznało pomysł za stosowny. To dane z badania przeprowadzonejego przez firmę SW Research na zlecenie Wirtualnej Polski. Jednak spora grupa, bo aż 20,9 proc. uznała, że wprowadzenie OC dla rowerzystów byłoby po prostu wyciąganiem od nich pieniędzy.

Według pomysłodawców takie rozwiązanie poprawi bezpieczeństwo na drogach. Za planem obowiązkowego ubezpieczenia rowerzystów stoi inicjatywa społeczna "EL 00000 Zmotoryzowani Mieszkańcy Łodzi".

Obowiązkowe OC nie tylko zapewni ratunek w sytuacjach kryzysowych, ale będzie elementem profilaktyki i edukacji drogowej. Jazda po mieście to nie gra w grę komputerową, nikt nie ma pięciu żyć do wykorzystania, ani bonusów i mikstur regenerujących uszczerbki na zdrowiu! – więcej przeczytacie tutaj.

Dane policji potwierdzają, że rowerzyści wcale nie są bezbłędni i powodują wypadki. W 2015 roku z ich winy odnotowano 1644 zdarzenia drogowe, w wyniku których zginęły 133 osoby, a 1574 zostały ranne. Najczęstszymi przyczynami wypadków było nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu (606), nieprawidłowe skręcanie (208), niedostosowanie prędkości do panujących warunków (173) i nieprawidłowe przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych (112).

Autor: Krzysztof Narewski

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić