"Kapitan Dragan" skazany za zbrodnie wojenne w Chorwacji. 15 lat więzienia

47

Wyrok na Dragana Vasiljkovicia zapadł w chorwackim mieście Split.

"Kapitan Dragan" skazany za zbrodnie wojenne w Chorwacji. 15 lat więzienia
(PAP/EPA)

Został skazany za torturowanie więźniów i bestialski atak na na wieś. "Kapitan Dragan" odpowiadał przed sądem za zbrodnie na Chorwatach podczas wojny w latach 90. - informuje BBC News. W trakcie procesu świadkowie opowiadali, jak twórca oddziału paramilitarnego Knindže znęcał się nad więźniami w mieście Knin, które było stolicą Republiki Serbskiej Krajiny. Utworzył tam prowizoryczne więzienie. Torturował ludzi osobiście i rozkazywał to robić swoim podwładnym.

Proces Dragana Vasiljkovicia mógł się rozpocząć dopiero po jego ekstradycji. Serb mieszkał w Australii i miał dwa obywatelstwa. Pracował jako instruktor golfa, używał nazwiska Daniel Snedden.

Został aresztowany na Antypodach w 2005 roku. Przez 10 lat walczył o utrącenie ekstradycji, twierdząc, że nie może liczyć na sprawiedliwy proces. Jednak władze Australii przekazały go ostatecznie Chorwatom w 2015 roku i stanął przed tamtejszym sądem.

To proces faszystowski i opresyjny - "Kapitan Dragan" wielokrotnie używał tego argumentu.

Prawnicy Vasiljkovicia już zapowiedzieli odwołanie od wyroku skazującego go na 15 lat. Co ciekawe, Serb został uniewinniony od dwóch zarzutów: torturowania i morderstwa dwóch chorwackich żołnierzy w jednej z wsi. Pozostałe przypadki były jednak na tyle dobrze udokumentowane, że sąd nie miał wątpliwości.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić