Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
aktualizacja

Karolina Korwin Piotrowska: Żona z Polandu

32
Podziel się

Ci, którzy wierzyliście, że Agata Duda „da głos” w jakiejkolwiek sprawie, jak współczesna, oświecona reprezentantka swojej płci, porzućcie wszelką nadzieję. Dajmy jej spokój. Niech milczy.

Karolina Korwin Piotrowska: Żona z Polandu
(o2.pl)
bETZdMKZ

Był kiedyś taki film, nosił tytuł „Żony ze Stepford”. Opowiadał o mężczyznach, którzy dla własnej wygody i przyjemności zamienili swoje żony na roboty, których wygląd wzbudzał jednoznacznie erotyczne skojarzenia, które uśmiechały się ładnie białymi, równymi ząbkami, były odpowiednio modne i wydekoltowane, gotowały, prały, piekły ciasta, robiły bukiety i nie miały nic do powiedzenia. Taka kobieta i żona to ideał, skarb i trofeum mężczyzny. Sytuacja wymarzona, żonka jest ładna, uśmiecha się, a usta otwiera tylko, by prawić mężowi komplementy albo w sypialni. Po to jest. Nikt ją o nic nie pyta. Bo ona nikogo nie obchodzi. Nikogo.

Ten film przypomniał mi się dzisiaj, kiedy trzy byłe Prezydentowe - Kwaśniewska, Komorowska i Wałęsa zaniepokojone sytuacją napisały list w sprawie zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Trzy fajne, oświecone babki, które - choć z różnych politycznych kręgów - wiedziały, i jak widać nadal wiedzą, jaką ważną funkcją w dzisiejszych czasach jest bycie kobietą u boku głowy państwa. Taki jest świat, kobiety mają głos. Mają poglądy. To naturalne, że żona Prezydenta staje się punktem odniesienia dla innych kobiet bez względu na politykę. Tak trzeba, wypada i po to nasze babki paliły staniki i gorsety, a potem walczyły o prawo do antykoncepcji, prawa wyborcze i obywatelskie dla kobiet, żeby kobieta przy boku najważniejszej osoby w państwie nie ograniczała się do roli medialnej ozdoby.

Te trzy kobiety nie chcą być, mimo lansowanego obecnie nachalnie przez rządzących wzorca kobiety jako wyłącznie matki i żony, wpatrzonej w światło domowego ogniska, jak owe Żony ze Stepford. Nie chcą, by ktokolwiek pozbawiał je głosu, bo czasem ów głos, donośny, a bywa że i podniesiony, to jedyny oręż kobiety w walce o siebie, swoje prawa, o godność wreszcie.

bETZdMLb

Przez ostatnie dni kobiety polskie, w tym i ja, skuszone wizją z kampanii wyborczej, czekały na jakikolwiek głos Agaty Dudy. Nic. Już wiemy, że nic nie powie. Nie obchodzą mnie plotki na temat tego, co dzieje się w jej życiu prywatnym, to zostawiam brukowcom, które już węszą, bo poczuły dającą zarobić sporo pieniędzy krew. Obchodzi mnie jednak to - jako podatnika, obywatela, kobietę, że kobieta, która w kampanii wyborczej pozowała, inteligentnie i z wdziękiem, na polski odpowiednik Claire Underwood, okazała się wyłącznie Żoną ze Stepford. I że może okazuje się teraz, że poza ładnie wydeklamowanymi tekstami z wieców nie ma nic więcej do powiedzenia. I świadomie swoim wizerunkiem i decyzją spycha polskie kobiety do roli niemego manekina, ładnej lalki, która pomaga wygrać wybory, znika i nie ma już żadnych potrzeb. Oraz praw.

Taka kobieta nie jest moim wzorem. Prędzej zostanie nią lalka Barbie, która słucha swoich odbiorców lepiej niż Pani Duda. Bo według ich żądań zmieniła się, ma różne kształty, fryzury, kolory skóry i figury, różne zawody i jeśli chce, to robi karierę, a jeśli nie - zostaje mamą albo żołnierką. Jest bardziej kolorowa i bliska kobietom niż pewna prezydencka żona z Polandu. Szkoda.

bETZdMLC
KOMENTARZE
(32)
Pani P
6 lat temu
Bez przesady z tymi fajnymi trzema kobietami. O ile pamiętam gdy Lechu był prezydentem to Danuśka w ogóle nic nie mówiła .... Ponoć zabronili Jej, żeby nie psuła wizerunku męża. Fakt babka się wyrobiła, ale to trochę trwało. Podobnie było z żoną Bronka. Tylko Jola nie dała się odstawić na pobocze ....
bea
6 lat temu
brawo wszystkie "porządnickie" dajecie się wciągać w durne dyskusje bo jakaś dziennikarzyna wypowiedziała się nie sprawdzając informacji,super kompetencje dziennikarskie pani Piotrowska ,Wellman i inne,pytanie za co wy bierzecie pieniądze jeśli coś komentujecie a nie potraficie tego sprawdzić,GODNE POGARDY
kobieta
6 lat temu
Nie chcę takiej Pani Prezydent!
bETZdMLD
t
6 lat temu
Też nie lubię Piotrowskiej, jednak ma rację z jednym "ale" - sprawa aborcji jest sprawą światopoglądową i co by było gdyby Duda była za zaostrzeniem ustawy??/ Może mieć odmienne poglądy niż jej poprzedniczki - prawda??I obojętnie co powie będzie miała jeden obóz przeciwko sobie. Dlatego wybrała milczenie. Po za tym nauczyciele to mają dużo do powiedzenia w stosunku do uczniów i w walce o podwyżki dla siebie - ich światopoglądy są ograniczone tylko do jednego przedmiotu, który uczą.
Aha
6 lat temu
Bardzo dobry artykul.Popieram w 100% autorke.Co mnie obchodzi zycie prywatne Pani Dudy?Skoro pchala sie na stolek,to teraz powinna wiedziec,ze jest osoba zmuszona do wykonywania swoich obowiazkow.Ale niestety....dopchala sie do koryta i teraz juz NIC nie musi.Co ja obchodza polskie kobiety?
apis
6 lat temu
ta dudowa to pokraka życiowa ni be ni me ni kukuryku ,stanie i stoi z krzywą głową ni be ni me ni kukuryku ,łapki złoży ni be ni me ni kukuryku , jak nie mówi niech pisze tak robi prawdziwa prezydentowa a nie farbowana sroka
fakt
6 lat temu
Dokładnie jak pisze kaka, nie przepadam za panią Korwin - Piotrkowską, ale tym razem ma rację!
ULA
6 lat temu
PRZED PANIA PREZYDENTOWA JESZCZE PONAD CZTERY LATA ,TO JESZCZE ZDAZY SIE WYPOWIEDZIEC .W PRZECIWIENSTWIE DO TYCH CO SIE TAK DOMAGAJA JEJ GLOSU ,TO NIE OPLACI SOBIE STRUN GLOSOWYCH NADWYREZAC.ONA JEST PO PROSTU NORMALNA
K
6 lat temu
TO PODAJCIE ZDIECIA ETYCZNYCH ZON SA JAKIES CHYBA PRZEZ WIEKI
gość
6 lat temu
bo to były Panie Prezydentowe
Elzbieta I-ws...
6 lat temu
Pani prezydentowa najwyraźniej mając tylko 1 dziecko , powiedziała....pier****e , nie będę rodziła.....I ma rację
Honorata23
6 lat temu
To nie pierwsza dama, to kolejna marionetka w tym rządzie. Zapewne pad zabronił się wypowiadać, więc posłuchała. Żal mi jej. Bo dzisiaj nawet prosta kobieta ma prawo głosu, a zdawałoby się wykształcona prezydentowa, musi milczeć. Przykre. To jak być uwięzionym we własnym ciele.
XDC
6 lat temu
PO CO KOMU TAKA DUDA
bETZdMLv
ebu
6 lat temu
dlaczego sądzicie że żona długopisa powinna wydawać jakiś głos?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić