aktualizacja 

Katastrofa samolotu EgyptAir: nowe fakty. Co działo się w toalecie?

13

W sprawie zaginięcia samolotu EgyptAir nad Morzem Śródziemnym wiadomo coraz więcej. Czujniki miały zarejestrować dym w toalecie i przedziale z elektroniką tuż przed zniknięciem maszyny z ekranów radarów.

Katastrofa samolotu EgyptAir: nowe fakty. Co działo się w toalecie?
(Maarten Visser/Wikipedia/CC BY-SA 2.0)

Takie dane pokazał system ACARS, który przesyła na ziemię różne informacje z czujników w samolocie. Dotarł do nich zajmujący się lotnictwem cywilnym serwis Aviation Herald, na który powołuje się Sky News. Dane wyglądają w następujący sposób:

00:26Z 561200 R SLIDING WINDOW SENSOR
00:26Z 2600 SMOKE LAVATORY SMOKE
00:27Z 2600 AVIONICS SMOKE
00:28Z 561100 R FIXED WINDOW SENSOR
00:29Z 2200 AUTO FLT FCU 2 FAULT
00:29Z 2700 F/CTL SEC 3 FAULT
no further ACARS messages were received

Według ekspertów lotnictwa czujnik w prawym oknie zareagował na wzrost temperatury. Następnie pojawiła się informacja o dymie w toalecie znajdującej się tuż za kabiną pilotów. Aktywacja kolejnego czujnika w oknie oznacza, że ciepło zaczęło się rozprzestrzeniać.

Następny komunikat to już informacja o wysiadającej elektronice. Według ekspertów spowodował to ogień w przedziale znajdującym się poniżej kabiny pilotów i pobliskiej toalety. Jak na razie nie wiadomo jednak, co go wywołało.

Wiadomo natomiast, że na liście pasażerów nie było osób podejrzewanych o terroryzm. Do tego manewry zarejestrowane tuż przed utratą łączności mogą sugerować chęć szybkiego lądowania – w tym przypadku wodowania. Wciąż jednak aktualna jest hipoteza o możliwym ataku terrorystycznym.

*Samolot EgyptAir zniknął z radarów w nocy ze środy na czwartek. *Podróżowało nim 56 pasażerów oraz 7 członków załogi i 3 ochroniarzy.

Autor: Krzysztof Narewski

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić